„Každá pražská čtvrť má místa nebo části, které jsou levnější, a naopak ve stejné městské části se dají najít i drahé pronájmy,“ říká Marcela Rindfleischová z realitní společnosti MEXX Reality, s tím, že například ve Stodůlkách lze najít relativně dostupný pronájem v panelovém domě, ale také jsou tam byty v novostavbách, které jsou samozřejmě dražší.

Podle Rindfleischové by si měl zájemce na počátku ujasnit, kolik si může dovolit měsíčně za nájem platit, jak velký byt hledá a zda by měl být zařízený, nebo ne. Důležité je také zamyslet se nejen nad ideální lokalitou, ale také nad tím, jak je cena pronájmu stanovena.

Běžně se cena nájmu a poplatky udávají zvlášť. Většinou majitelé nemovitostí používají tzv. zúčtovatelnou zálohu na poplatky. To znamená, že všechny služby jsou přihlášeny na jméno majitele bytu a ten se s nájemcem vždy po skončení zúčtovacího období vyrovnává. „Zhruba třicet procent majitelů bytů vyžaduje přehlášení energií na nájemce,“ upřesňuje realitní makléřka specializující se na pronájmy.

Největší zájem je o malé byty do 50 metrů čtverečních, to znamená 1+kk nebo 2+kk. Nejdůležitější je samozřejmě cena a pak také aktuální možnost nastěhování. Dalšími kritérii pro výběr jsou dostupnost MHD, celkový vzhled a kvalita bytu.

Smlouvy jen na rok

Většina zájemců vybírá tak, aby se v průběhu jednoho roku nemusela stěhovat. I majitelé nemovitostí si chtějí nájemníka pojistit a sepisují s ním nejčastěji roční nájemní smlouvu. Podle odborníků totiž jen málo lidí bere nájem jako dlouhodobou možnost bydlení a hledá způsob, jak si pořídit vlastní nemovitost.

V současné době se začínají nabízet spíše nezařízené byty. Zařízené bydlení sice na první pohled vypadá lépe, ale nábytek se rychle opotřebovává a stárne. Nemusí také vždy odpovídat stylu, který zájemce preferuje. Kabelová televize a internetové připojení jsou v dnešní době již považovány za standard.

Za kolik se pronajímají byty v Praze

Byt
CenaDruh bydlení
2+kk
8-10 tis. Kč+ poplatky
panelový dům
 10-12 tis. Kč+ poplatky
novostavba
3+kk10-12 tis. Kč+ poplatky
panelový dům
 12-16 tis. Kč+ poplatky
novostavba