Jednou z nejsilnějších značek na světě je italská Vespa. Najít člověka, který by si pod tímto jménem vybavil něco jiného než fenomenální skútr z Itálie, je téměř nemožné. S italskou legendou jsou spojeny také charakteristické tvary. A těmi se do značné míry nechal inspirovat tchajwanský výrobce motorek Kymco - respektive jeho italský designér Massimo Zaniboni.

Dosud byly k dispozici dvě verze Like. S motorem o objemu 50 ccm šlo vyloženě o záležitost pro městská centra. Verze 125 ccm už si mohla dovolit i cestu někam na předměstí. Novinka s motorem 200i - tedy s moderním agregátem s elektronickým vstřikováním paliva a výkonem 11,5 koně - by podle svých papírových předpokladů mohla zvládnout i příměstské přemisťování.

Motor je fajn, rám katastrofa

Jak ale ukázal náš test, moderní motor vlastně nic neznamená. Like 200i má totiž velký problém s podvozkem. Je extrémně poddimenzovaný. Cestování v rychlostech nad 70 km/h je bez přehánění nepříjemným zážitkem. Motorka se vlní a kroutí takovým způsobem, že i v nižších rychlostech přestanete ostatní motorkáře zdravit obligátním mávnutím - jednou rukou se tenhle skútr vážně nedá řídit.

Kymco 200i Like

Kymco 200i Like

FOTO: Petr Kološ

A pokud dojde na prudké brzdění, připravte se na nepříjemné podražení předního kola. Shrňme to: dobrou motorku neudělá to, že se do rámu z padesátky nacpe dvoustovka.

Cena image nevyváží

Také samotná pozice za řídítky nenahrává jiným než zcela exhibičním, asi tak tříminutovým přesunům mezi kavárnami po centru - místa pro kolena není mnoho a řídítka jsou kolmo relativně daleko. Ale parkujte zásadně daleko od kavárenských stolečků! A schovejte si klíček – Kymco má úplně jiný kredit než Vespa, i když z dálky vypadá samozřejmě úplně jako originál. Mikiny Adibas nebo boty PUNA jsou na tom v tomto směru podobně.

Kymco 200i Like

Kymco 200i Like

FOTO: Petr Kološ

Bohužel potíže modelu Like200i podvozkem nekončí. Testovaný kus měl velmi trucovitou spínací skříňku - najít startovací polohu byla někdy fuška. Přepínač blinkrů je proti jiným strojům nepohodlně daleko. Pružina bočního stojánku je tak silná, že se motorka na jiném než zcela rovném podkladu kácí k zemi. Do fotogalerie se podívejte na odstávající gumové kryty uchycení zrcátek. Integrální helma se nevejde pod sedlo, ale jen do topcase. Jde sice o základní výbavu stroje, ovšem materiál, z něhož je kufr vyroben, připomíná papír - takže pokud máte přilbu za víc než 1000 Kč, raději si ji tam stejně nebudete nechávat.

Kymco 200i Like

Kymco 200i Like

FOTO: Petr Kološ

Jak vidíte, skútr Kymco Like 200i nám opravdu neudělal radost. Kdyby to bylo jen „obyčejné" přemisťovadlo s nepovedeným podvozkem, dalo by se závěrem poukázat na atraktivní (protože skoro poloviční) cenu, nebo na praktickou vychytávku, kterou je 12V zásuvka v přihrádce. Celkově vzato také design motorky je velmi povedený.

Problémem je, že se Like 200i tlačí někam, kam vůbec nepatří. A to působí v první fázi komicky, v druhé kontraproduktivně.

Kymco 200i Like

Kymco 200i Like

FOTO: Petr Kološ

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor: 163 ccm, V1, čtyřtakt, chlazený vzduchem
Max. výkon: 8,5 kW při 8500 ot. / min.
Max. točivý moment: neudává
0 - 100 km/h:neudává
Kapacita nádrže:6,5 l 
Hmotnost:
116 kg
Pohon: variátorem
Cena: 61 990 Kč