Předchozí Superb byl ušit hodně horkou jehlou a na výsledku to bylo znát – v podstatě šlo o prodloužený VW Passat; v autě sice bylo velmi mnoho prostoru i pro nohy zadních cestujících, ale interiér byl zastaralý a jízdní vlastnosti ani ne průměrné. Přesto jej mnoho lidí srovnávalo s Mercedesem třídy E nebo BMW řady 5, což byl nesmysl.

Nový Superb o dost lepší...

Superb v minulé i současné generaci patří do střední třídy a nutno říct už na začátku recenze, že nová verze rozhodně patří k lepšímu průměru. Automobilka si na druhou generaci novodobého Superbu nechala dostatek času, věnovala se detailům a přichystala i několik „vychytávek“ od koncernu VW - natáčecí bi-xenonové světlomety nebo elektronický systém, který za vás zaparkuje do řady automobilů. Nechybí ani dvojspojková převodovka DSG nebo pohon 4x4 prostřednictvím spojky Haldex poslední generace.

:. Vzadu se dost místa, šířka je pouze průměrná. Foto: Škoda Auto

Zapomenout nesmíme ani na patentovaný systém otevírání zadních dveří, ale ten je vynálezem vývojářů z mladoboleslavské Česany. Zkrátka – Superb může mít stejnou výbavu jako Passat nebo Audi A4, rozhodně nejde – co se příplatkové výbavy týče - o chudého příbuzného ze střední Evropy.

Śkoda Superb:. Nová Śkoda Superb zkrátila rozvor, ale narostla do délky. foto: Novinky/maž

Nový Superb je o tři centimetry delší, má ale o tři centimetry kratší rozvor náprav. Vzadu je stále velmi mnoho prostoru pro nohy i hlavy dvou cestujících; třetí už bude trpět určitým nepohodlím. Šířka sice neoslní, ale i tak patří Superb k nejprostornějším vozům ve své třídě.

A platí to i pro zavazadla; zavazadlový prostor oproti prvnímu Superbu narostl o 85 litrů na současných 565 l (po sklopení zadních sedaček 1670 l). Skvělý je i systém TwinDoor, který umožňuje vůz otevřít jako u běžného sedanu nebo jako u liftbacku (otevře se celá část včetně zadního okna). Je to velmi praktické a originální řešení.

Śkoda Superb:. Nový Superb už tolik "nedrncá", ale musíte zvolit menší velikost pneumatik. foto: Novinky/maž

Interiér neurazí, ale nezaujme

Interiér je smontován dobře, použité materiály jsou s výjimkou plastového dřeva velmi dobré; ergonomie je výtečná a Škoda konečně nadělila Superbu dotykový displej. V testovaném voze sice cosi občas rachotilo zpoza palubní desky, obecně je ale dílenské zpracování velmi dobré.

Vylepšení doznal i podvozek, který je nyní komfortnější a Václav Klaus by o něm pravděpodobně už neřekl, že „drncá“ jako to pravil v případě první generace Superbu. Na nerovnostech je komfort jízdy mnohem lepší a zároveň je v autě větší ticho. Nesmíte ale čekat sportovní jízdní vlastnosti, přirozená nedotáčivost přichází poměrně brzy a lehké řízení se pro „sportovní“ jízdu tak jako tak nehodí.

Śkoda Superb:. V kombinaci béžové a černé to autu sluší. Světlý potah je ale náchylný k ušpinění.foto: Novinky/maž

K manuální převodovce, v našem případě šestistupňové nemáme výhrad. Řazení, se kterým dobře spolupracuje spojka s dostatečným odporem, je lehké a poměrně přesné.

Nabídka motorů je dostatečná a konečně zahrnuje i turbodiesely vybavené systémem Common Railem; starší TDI se vstřikováním čerpadlo-tryska jsou v nabídce také. My jsme otestovali výborný benzínový motor 1,8 TSI, který jsme už chválili v případě Octavie.

Śkoda Superb:. Superb vypadá poměrně konzervativně.foto: Novinky/maž

Agregát má dostatek koní i točivého momentu a dá se s ním jezdit hodně svižně. V tom případě pak spotřeba atakuje desetilitrovou hranici a při jízdě ve městě „pije“ motor ještě o tři čtyři litry více. Při klidné jízdě není problém v kombinovaném provozu dosáhnout hodnot udávaných výrobcem, chce to ale držet pravou nohu „na uzdě“.

Resumé: ve střední třídě se neztratí

Nový Superb je bezpochyby povedeným pokračováním. Pokud mu máme něco vytknout je to menší prostornost v příčném směru, konkurence je na tom většinou lépe. Komfort pro posádku je dostatečný, snížit jej mohou pouze příplatkové širší pneumatiky.

Jinak Superb chválíme: motorů je na výběr dostatek, základní výbava dostatečná, prostornost je až na zmiňovanou šířku výborná a jízdní vlastnosti také představují to lepší ze střední třídy. Konkurence je ale v tomto segmentu silná, takže Superb to i přes „papírové“ předpoklady nebude mít jednoduché. Dobrou zprávou je razantní snížení cen, které by při rozhodování mohlo spoustu kupců přesvědčit, proč zavítat do autosalonu s logem Škoda.

:. Přední sedadla mají dobré tvarování pro nejrůznější typy postav. Foto: Škoda Auto

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Motor:1798 ccm, čtyřválec, zážehový
Max. výkon:118 kW (160 k) při 6200 ot./min.
Max. točivý moment:250 Nm od 1500 ot./min.
0 - 100 km/h:8,6 s
Nejvyšší rychlost:220 km/h
Kombinovaná spotřeba:7,6 l/100 km
Pohotovostní hmotnost:1454 kg
Poháněná náprava:přední
Cena základní verze:629 900 Kč