Hlavní obsah
Mini Cooper SE Foto: Mini

Stát dotacemi podpoří nákup elektromobilů firmami, fyzické osoby mají stále smůlu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí na začátku prosince dotační výzvu na podporu elektromobilů. Podnikům chce rozdělit 50 milionů korun, uvedla mluvčí Štěpánka Filipová. Žádosti o dotace bude MPO přijímat do 6. ledna. Podnikatelé a firmy budou moci žádat o podporu na pořízení elektrických osobních aut, motocyklů, mikrobusů a nákladních vozů do 12 tun.

Mini Cooper SE Foto: Mini
Stát dotacemi podpoří nákup elektromobilů firmami, fyzické osoby mají stále smůlu

Na pořízení osobních elektromobilů bude příspěvek 30 % pro malé firmy, 25 % pro střední a 20 % pro velké firmy.

Při nákupu vozidel ostatních kategorií bude podpora 40 % pro malé, 35 % pro střední a 30 % pro velké podniky.

Prodej nových elektromobilů letos do října stoupl o 22 % na rekordních 649 aut. Nejvíce elektromobilů prodává Nissan, Hyundai, Tesla a Volkswagen.

Příští rok do statistik výrazně promluví Škoda, která plánuje prodat v Česku nejméně 3200 aut na elektrický pohon, z toho 2500 vozů bude elektrické Citigo iV a zhruba 700 aut Superb iV.

Premiér Andrej Babiš (ANO) letos v březnu řekl, že stát neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. Bude pokračovat ve vypsaných programech pro podnikatele a úřady, uvedl premiér.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v říjnu řekl, že se očekává, že v roce 2030 bude v Česku jezdit 250 000 elektromobilů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků