Hlavní obsah
 

Ruský internetový gigant představil svůj nejnovější autonomní vůz

Že americký gigant Google pracuje na vývoji samořídícího auta skrz společnost Waymo, je dobře známé. Jeho ruský konkurent Yandex ovšem pracuje na tom stejném, a není zas tak pozadu. Koncem května v Moskvě prezentoval čtvrtou generaci svého samořídícího vozu.

 
Ruský internetový gigant představil svůj nejnovější autonomní vůz

Nový autonomní vůz Yandexu, který se představil v Moskvě, stojí na základu nového Hyundai Sonata; pochopitelně v řadě exemplářů. Je prvním autonomním vozem, který Yandex vyvinul ve spolupráci s jinou firmou z oblasti automotive. Byla to korejská firma Hyundai Mobis, která zajišťuje autodíly a služby pro značky Hyundai, Kia a Genesis.

Hyundai Sonata

Foto: Hyundai

Podle Arťoma Fokina, šéfa vývoje autonomních aut u Yandexu, pomohla spolupráce hladšímu propojení technologií autonomního řízení s řídícími systémy a ovládacími prvky automobilu.

„Nebyl to tedy proces pokus-omyl jako u předešlých aut, ale spolupracovali jsme, aby systémy vozu rozuměly příkazům z našeho počítače,” řekl Fokin agentuře Reuters, která zprávu přinesla.

„Jste na zadním sedadle auta, auto jede dopředu, orientuje se v dopravě, odbočuje, zastavuje na semaforech, dává přednost ostatním, když je třeba, takže je to normální. Jediným rozdílem je, že za volantem nikdo nesedí,” komentoval Fokin svezení v autonomním voze.

A skutečně - podle videa vůz nemá problém s průjezdem dopravním omezením, ve kterém nevidíme tradiční žluté čáry na asfaltu. Je pravděpodobné, že sleduje auto před sebou; takto umí řídit i některá dnes již prodávaná auta, když máte ruce na volantu a hlídáte, jestli jedou správně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků