Hlavní obsah
Opel Astra (2015) Foto: Opel

Opel ukázal novou astru, zhubla dva metráky a dostala adaptivní diodové světlomety

Po pondělním úniku Opel urychleně vydal sadu fotografií a připojil i důležité technické informace. Díky tomu víme, že nová, v pořadí jedenáctá astra zhubla až o 200 kilogramů. Ve světové premiéře se ukáže v září na frankfurtském autosalonu.

Opel Astra (2015) Foto: Opel
Opel ukázal novou astru, zhubla dva metráky a dostala adaptivní diodové světlomety

Ta zarputilost je fascinující. Přestože astra je na chvostu prodejů dokonce i v Německu, a třebaže Opel dohromady prodá méně všech svých osobních modelů, než kolik Volkswagen prodá golfů, stále se v nižší střední třídě snaží rüsselsheimská automobilka vyhrát zdánlivě nerovný souboj.

Z pohledu použité techniky totiž astra není vůbec špatná. Tak třeba hmotnost: v závislosti na verzi a výbavě je nová astra, která je s délkou 4,37 m o přibližně pět centimetrů kratší než dosluhující generace, až o 200 kilogramů lehčí, nejméně však o 120 kilogramů. Opel uvádí, že hmotnost samotné karoserie klesla o více než 20 procent. Kromě menší velikosti, kompaktnějších motorů na tom má podíl i větší využívání vysokopevnostních ocelí nebo nová konstrukce náprav.

Opel Astra (2015)

Foto: Opel

Nově přibyly tříválce

Motorizace pro jedenáctou generaci astry? Jejich výkon osciluje mezi 70 kW (95 k) až 147 kW (200 k). Poprvé se pod kapotami aster objeví i jeden tříválcový motor; základem je litrový tříválec o výkonu 77 kW (105 k). Nová je naftová čtrnáctistovka (čtyřválcová), zbývající motory mají zdvihový objem 1,6 litru.

Interiér, ač obestavěný menší karoserií (snížila se i výška vozu – o nikoliv nepodstatných 2,6 cm), nabídne údajně více místa pro posádku. Zajímavostí jsou některé prvky, dosud nabízené jen v luxusním segmentu. Patří mezi ně masážní sedadlo řidiče (s dofukovatelnými bočnicemi) nebo zadní vyhřívané sedačky.

Opel Astra (2015)

Foto: Opel

Opel Astra (2015)

Foto: Opel

Přední diodové světlomety Matrix LED využívají čelní kamery a díky tomu individuálně nastavují dosah a rozdělení světelného paprsku podle momentální dopravní situace. Tuto vychytávku v tomto segmentu zatím nikdo jiný nemá, ani „etalonový“ Volkswagen Golf.

Astra dostala i nový multimediální systém, který dovede spolupracovat s tzv. chytrými telefony. Nechybí ani plejáda asistenčních systémů: počínaje čtením dopravních značek, udržováním v jízdním pruhu, hlídáním mrtvého úhlu a konče kontrolou vzdálenosti od vpředu jedoucích vozidel včetně výstrahy před kolizí a samočinným brzděním.

Opel Astra (2015)

Foto: Opel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků