Hlavní obsah
Londýnské elektrické taxi Foto: LondonTaxi Company

Londýnské taxíky budou elektrické. Už se vyrábějí v Coventry

Výrobce londýnských černých taxíků, vlastněný čínskou automobilkou Geely, otevřel v Británii poblíž Coventry továrnu na elektrické verze těchto vozů. Doufá, že vozy známé značky, jejíž počátky sahají do roku 1899, bude prodávat i jiným městům dbalým životního prostředí.

Londýnské elektrické taxi Foto: LondonTaxi Company
Londýnské taxíky budou elektrické. Už se vyrábějí v Coventry

Čínská firma Geely před čtyřmi lety zachránila londýnského výrobce taxíků firmu London Taxi Company před krachem. Nynější rozhodnutí postavit v Británii továrnu na elektromobily a investovat 300 miliónů liber (9,3 miliardy Kč) má podle vyjádření šéfa Geely Li Šu-fu zemi povzbudit v období nejistoty před vystoupením z Evropské unie (EU). „Tato továrna a s ní spojená investice jsou jen jedním ze symbolů mé i čínské víry ve Spojené království,” napsal šéf Geely v článku pro britský deník The Daily Telegraph.

V současné době jsou elektrotaxíky intenzivně testovány. Už najely více než 500 000 km v náročných podmínkách, a to včetně tuhé zimy, která elektromobilům moc nesvědčí.

Londýnské elektrické taxi

Foto: LondonTaxi Company

První elektrotaxi má z továrny vyjet na konci roku 2017. Od letošního ledna mají být podle nařízení londýnského starosty všechny nové taxíky v Londýně buď elektrické, nebo hybridní. Elektrické vozy musí mít minimální dojezd 48 km na jedno nabití, hybridní vozy nesmí mít spalovací motor naftový a emise CO2 musí být maximálně 50 g/km.

Manažeři výrobce taxíků jednají s městy Oslo, Amsterdam, Paříž a Berlín, která chtějí podobné vozy zavést.

Londýnské elektrické taxi

Foto: LondonTaxi Company

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků