Hlavní obsah
Lexus IS 500 F Sport Performance Foto: Lexus

Lexus představuje sedan s atmosférickým osmiválcem, do Evropy se nedostane

Japonská automobilka Lexus namontovala svůj pětilitrový osmiválec do svého nejmenšího sedanu IS a přidala pár vylepšení pro lepší zážitky z ostřejší jízdy. Bohužel však novinkou nejspíš potěší jen zámořské zákazníky.

Lexus IS 500 F Sport Performance Foto: Lexus
Lexus představuje sedan s atmosférickým osmiválcem, do Evropy se nedostane

Osmiválců je v dnešním automobilovém světě pohříchu málo a čím dál méně, zejména těch bez přeplňování. Proto nejen nadšence potěší, že Lexus svou pětilitrovou V8, která pracuje například v LC 500 či RC F, namontoval do dalšího auta – modelu IS, nejmenšího sedanu ve své nabídce.

Nová varianta IS 500 F Sport Performance nabízí 479 koní a 536 Nm, což stačí ke zrychlení na „americkou stovku” 60 mph (97 km/h) za 4,5 sekundy. Lexus odhaduje, že kombinovaná spotřeba paliva bude 9 l/100 km. Síla motoru se přenáší samozřejmě na zadní kola.

Lexus IS 500 F Sport Performance

Foto: Lexus

Vůz není jen velkým motorem v malém sedanu, změn je více. Standardem je paket Dynamic Handling, který obsahuje adaptivní odpružení a samosvorný zadní diferenciál Torsen. Také byla vylepšena torzní tuhost karoserie a vůz dostal větší brzdy pod přední i zadní kola.

Po stránce designu vidíme kromě šikmo uložených koncovek výfuku také vyboulenou kapotu, aby se pod ni velký motor vešel, agresivněji vyhlížející příď a širší blatníky, pod nimiž jsou 19” kola značky Enkei.

Lexus IS 500 F Sport Performance

Foto: Lexus

V kabině přibyla jen loga a také animace na displejích. Zajímavější je, že vůz dostane armádu bezpečnostních asistentů pod názvem Lexus Safety System+ 2.5, která obsahuje všechny běžné pomocníky v dnešních autech.

Vůz má vstoupit do prodeje letos na podzim, ovšem jak naznačuje zveřejnění informací výhradně na americkém webu Lexusu, může být vyhrazen pouze pro tamní trh.

Atmosférický osmiválec pod kapotou Lexusu IS 500 F Sport Performance

Foto: Lexus

A proč není tento vůz plnotučným „efkem”, jako např. kupé RC F, které se se stejným motorem prodává i v Evropě? Podle magazínu Lexus Enthusiast, který se odkazuje na automobilku, je verze „F Sport Performance” mezistupněm mezi výbavou F Sport, dostupnou u ostatních modelů, a právě F.

Lexus IS F nás – tedy přinejmenším Američany – ještě čeká jako „vrcholné vyjádření síly a výkonu” a dostane „nejvíce inovativní inženýrskou práci a pokročilé technologie inspirované řidiči”.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Lexus na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků