Hlavní obsah
Formule 1 - McLaren Foto: McLaren

Eugene Kaspersky: Formuli 1 můžou ovládnout hackeři

Monoposty formule 1 jsou snadným cílem pro počítačové piráty. Řekl to odborník na slovo vzatý – Eugene Kaspersky, odborník na počítačovou bezpečnost a majitel firmy na počítačové antiviry.

Formule 1 - McLaren Foto: McLaren
Eugene Kaspersky: Formuli 1 můžou ovládnout hackeři

Dnešní auta jsou prošpikována elektronikou a počítačovými programy. Nedávno svět obletěl případ, kdy hackeři dokázali převzít kontrolu nad Jeepem Grand Cherokee, ovládnout jeho brzdy i chod motoru. [celá zpráva]

Sám Eugene Kaspersky přiznává, že i jeho specialistům se už podařilo na dvacet kilometrů ovládnout přes počítač nespecifikovaný vůz tak, že se zastavil. A právě tento velký odborník varuje před tím, že cílem počítačových pirátů mohou být i formule 1. Špičkové závodní vozy jsou tak prošpikovány elektronikou a počítačovými systémy, které neustále přenášejí data mezi paddockem a monopostem, že je jen otázkou času, kdy se to někdo pokusí zneužít.

Důvod, proč by mohl někdo „hacknout“ formuli 1, je prostý – snadno by se daly ovlivňovat výsledky závodu

„Závody jsou zatím chráněny dobře, je těžké je napadnout. Ale zbytek formule 1 těmto problémům bude muset čelit,“ řekl ruský miliardář a odborník na internetovou bezpečnost. Kaspersky má k formulím velmi blízko, protože je jedním z velkých sponzorů formulového týmu Ferrari.

Zatím má formule 1 jen jediný incident, kdy v roce 2013 chtěli aktivisté napadením internetových stránek zabránit startu VC Bahrajnu.

Důvod, proč by mohl někdo „hacknout“ formuli 1, je prostý – snadno by se daly ovlivňovat výsledky závodu. Pokud se nad tím zamyslíme, možná ještě větší problém mají závodní týmy, které se netopí v penězích jako formule 1, ale přesto jsou jejich vozy naplněné počítačovými čipy. Třeba vozy DTM nebo vytrvalostní závody by mohly být na tom ještě hůř.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků