Hlavní obsah
Autonomní řízení (Ilustrační foto) Foto: Mercedes-Benz

ČVUT otevřela laboratoř pro vývoj autonomních vozů

V nově otevřené laboratoři Fakulty dopravní ČVUT budou výzkumníci vyvíjet a testovat technologie zásadní pro vývoj autonomních dopravních prostředků. Zaměří se na systémy komunikace mezi vozidly i mezi vozidlem a chytrou dopravní infrastrukturou.

Autonomní řízení (Ilustrační foto) Foto: Mercedes-Benz
ČVUT otevřela laboratoř pro vývoj autonomních vozů

Nově otevřené pracoviště na ČVUT naváže na úspěšné výzkumy odborníků z fakulty v oblasti spolupracujících inteligentních dopravních systémů (C-ITS). O otevření laboratoře CertiLab informovali zástupci fakulty dopravní (FD) v tiskové zprávě.

„Laboratoř je vybavena jak komunikačními technologiemi ITS-G5 a LTE, tak simulačními a testovacími nástroji, které jsme si nechali vyvinout na míru a které nám umožňují nasimulovat jakékoliv situace na dálnici i v městské aglomeraci a pracovat tak na aplikacích zvyšujících bezpečnost provozu,” uvedl vedoucí laboratoře Zdeněk Lokaj.

K takovým aplikacím podle něj patří třeba upozornění na blížící se vozidlo, stojící vůz, práci na silnici, nebezpečný úsek nebo křižovatku. „Současně se věnujeme kybernetické bezpečnosti těchto systémů a řešíme i právní požadavky, aby náš pohled na problematiku byl komplexní,” dodal Lokaj.

Týmy z laboratoře spolupracují s partnery z komerční sféry i státní správy – v Česku i v dalších evropských zemích. Nové pracoviště pak podle zástupců fakulty posune možnosti výzkumu spolupracujících inteligentních systémů a zároveň poskytne potřebné výzkumné zázemí. Laboratoř bude sloužit i k výuce.

„Jsme velice rádi, že u nás takové pracoviště vzniklo a umožní nám v budoucnu nezávisle ověřovat soulad systémů dopravní telematiky s normami a právními požadavky a zajistit tak jejich bezpečnost a spolehlivost,” dodal děkan FD Pavel Hrubeš.

Vznik laboratoře byl spolufinancován z evropských peněz v projektu C-Roads Czech Republic. Cílem je ověřit v praxi na českých silnicích a vybraných železničních přejezdech právě fungování C-ITS. Zapojení nejnovější technologie založené na principu přímé komunikace mezi vozidly a infrastrukturou má zvýšit bezpečnost v silničním provozu i plynulost dopravy. Projekt koordinuje ministerstvo dopravy, Fakulta dopravní ČVUT je člen řešitelského konsorcia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků