Hlavní obsah

Valeo chce u Milovic postavit městečko pro testování autonomních systémů

11. 6. 2021, 9:23

Během deseti let má na milovickém letišti vzniknout „autonomní městečko” pro testování samořídících vozů, a také kanceláře, laboratoře a kalibrační hala. To vše v režii firmy Valeo, která se středočeskými Milovicemi již spolupracuje.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Testování automatického nouzového brzdění na polygonu Valeo v Milovicích

Článek

Společnost Valeo chce v horizontu deseti let postavit na bývalém letišti u Milovic na Nymbursku takzvané autonomní městečko. Bude tam simulovat městský provoz, což umožní testování nových autonomních systémů vozidel.

V příštích 20 letech chce Valeo v Milovicích investovat nejméně 100 milionů korun, řekl mluvčí české divize firmy Gábor Iffland. Investovat stejnou částku se firma ovšem zavázala už před třemi lety, tehdy to bylo s časovým horizontem deseti let.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Testování jízdních asistentů na polygonu Valeo v Milovicích

Autonomní městečko je interní pracovní název projektu. Valeo chce v městečku vybudovat typické prvky městského provozu, například křižovatky, kruhové objezdy nebo přechody pro chodce. Vzniknout mají také kulisy domů. „Abychom mohli věrohodně simulovat městskou dopravu a učit náš software a senzory rozpoznávat různé dopravní situace,” vysvětlil Iffland.

Autonomní městečko ale není jediným projektem, který Valeo v Milovicích plánuje. „Plánujeme vybudovat zázemí pro naše vývojové inženýry, kancelářskou budovu, laboratoře, kalibrační halu pro senzory a různé další plochy s různou přilnavostí asfaltu, abychom mohli simulovat nouzové brzdění,” řekl Iffland. Nyní v Milovicích například vzniká asfaltová dráha pro testování ve vysokých rychlostech.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Testování automatického nouzového brzdění na polygonu Valeo v Milovicích

Společně s investicemi v Milovicích plánuje Valeo rozšiřování týmu svých zaměstnanců. Testovací polygon na Nymbursku je součástí pražského vývojové centra firmy, v následujících letech chce Valeo přijmout stovky nových zaměstnanců, především s vysokoškolským vzděláním. Jde například o softwarové inženýry, strojní konstruktéry nebo testovací inženýry.

Nově vznikají v Rakovníku desetitisíce parkovacích senzorů za týden

AutoMoto

Valeo v Milovicích již nyní testuje asistenční systémy. Jde například o systémy nouzového brzdění, které zabraňují srážce s překážkou, kterou může být například pomalu jedoucí vozidlo nebo chodec. Valeo vyvíjí také systém, který se dokáže sám vyhnout překážce, vůz přitom pokračuje v jízdě a nebrzdí.

Firma je jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Na šesti svých pracovištích má 4000 zaměstnanců, z toho přes polovinu ve Středočeském kraji. Celkem ve 33 státech zaměstnává přes 110 tisíc lidí. Má 187 výrobních závodů, 20 výzkumných center, 43 vývojových center a 15 distribučních skladů.

Reklama

Související články

U Milovic se chystá polygon pro autonomní auta

26. 2. 2021, 14:20

Na bývalém letišti v Milovicích na Nymbursku postaví firma Valeo polygon pro testování autonomních aut a asistenčních systémů. Nabídnout by měl pracovní místa...

Výběr článků