Hlavní obsah
Brněnské ulice se zaplňují modrou barvou a novým značením. V ulici Stará už mají pracovníci Brněnských komunikací hotovo. Foto: Michal Šťastný

Brno mění pravidla parkování, zóny se v dohledné době rozšíří

Brno čeká první vlna změn rezidentního parkování. Úpravy se nejprve projeví v zóně A, tedy v historickém jádru města, kde nové regule začínají platit již od pondělí 30. září. Dotkne se to zejména rezidentů a provozovatelů podniků, kteří si musí obstarat nebo obnovit oprávnění.

Brněnské ulice se zaplňují modrou barvou a novým značením. V ulici Stará už mají pracovníci Brněnských komunikací hotovo. Foto: Michal Šťastný
Brno mění pravidla parkování, zóny se v dohledné době rozšíří

„Rezidenti z oblastí s celodenní regulací získají dvojnásobný počet hodin pro návštěvy zdarma, tedy 200, a dalších 100 hodin si budou moci dokoupit za symbolickou částku 100 korun,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Podle něj hlavní změny v rezidentním a abonentském režimu spočívají v tom, že abonentům se snižují poplatky za parkovací oprávnění – za první vozidlo zaplatí čtyři tisíce korun namísto dosavadních šesti tisíc, nižší jsou i poplatky za další automobily.

Patrně nejvíce nová pravidla zamotají hlavu návštěvníkům a dojíždějícím. Magistrát totiž od 18. listopadu rozšiřuje placené stání o další oblasti, kde se zatím parkuje zadarmo. Jedná se například o ulice Bratislavská, Pellicova, Mlýnská nebo o Mendlovo náměstí.

Lokality nově spadnou do sektoru B, který doposud tvoří ulice na sever od centra moravské metropole. Přespolní motoristé mohou v modře ohraničeném území zaparkovat, pokud do parkovacího automatu či v mobilní aplikaci zadají číslo registrační značky. Hodina stání bude v pracovních dnech zdarma, další stojí 30 korun. O víkendech a o svátcích mohou návštěvníci parkovat v modrých zónách bez nutnosti registrace a poplatku.

Podmínky se vztahují i na část ulic v historickém centru, kde není regulovaný vjezd. Vyšší je tam jen poplatek přes pracovní den. Půlhodina je zdarma, hodina parkování pak stojí 40 korun.

Přípravy už začaly

Takřka s dvouměsíčním předstihem začali s přípravami na rozšíření rezidentního parkování také pracovníci Brněnských komunikací (BKOM), kteří se tento týden pustili do přeznačování ulic.

„Pracujeme na přípravách systému rezidentního parkování tak, aby mohl být spuštěn v daných termínech,“ řekla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Podle ní to znamená instalaci či aktualizaci svislého dopravního značení a také pokládku vodorovného značení (modrých čar) v 31 ulicích.

„Aktuální termíny značení jsou uvedeny na facebookovém profilu BKOM i na stránce parkovanivbrne. cz,“ dodala. Kvůli přípravným pracím se musí mít na pozoru i motoristé. Musí si včas přeparkovat, jinak jim hrozí pokuta.

„Zatím evidujeme pouze jednotky případů. Maximální pokuta za přestupek je dva tisíce korun. Většinou se však udílená sankce pohybuje v rozmezí 350 až 450 korun. Vždy záleží, jak situaci vyhodnotí strážník,“ sdělila mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků