Hlavní obsah
 

Aston Martin z bondovky Spectre se prodal za 83,7 miliónu korun

Ve čtvrtek večer se v dražbě aukční síně Christie's v Londýně prodal jeden ze speciálních vozů vyrobených pro Bondovku Spectre. Za Aston Martin DB10 nový majitel utratil 2,4 miliónu liber (83,7 miliónu Kč). Odhadovaná cena byla přitom jeden až jeden a půl miliónu liber (asi 34 až 51 miliónů Kč).

 
Aston Martin z bondovky Spectre se prodal za 83,7 miliónu korun

Automobilka Aston Martin podle specializovaných webů postavila speciálně pro novou bondovku model DB10. Vzniklo jen deset exemplářů unikátního vozu, které byly výhradně určeny pro filmové účely. Sedm z nich se při natáčení zničilo. Automobilka tvrdila, že zbylá nebudou na prodej, ale nakonec udělala výjimku a jeden vůz dosahující rychlosti přes 300 kilometrů v hodině dala do aukce.

Nový majitel se sice dočká opravdového unikátu, s autem ale nebude moci na silnici a bude ho mít jen jako sběratelský kousek. Jelikož DB10 vzniklo pro potřeby filmařů a nemá potřebná povolení pro jízdu v běžném provozu.

James Bond Aston Martin z posledního filmu Spectre v aukční síni Christie's v Londýně.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Základem automobilu je podvozek modelu V8 Vantage S, jehož rozvor byl ale natažen o 70 milimetrů. S V8 Vantage S sdílí DB10 i pohonný systém - 4,7litrový vidlicový osmiválec kombinovaný se šestistupňovým manuálem.

Britský špion James Bond v knihách britského spisovatele Iana Fleminga jezdíval vozy Bentley, v roce 1964 ale ve filmu Goldfinger přesedl do Aston Martinu DB5. Ten se stal ikonou, a přestože agent 007 později využíval i vozy značek Lotus a BMW, s Astonem je nadále nejvíce spjat.

James Bond Aston Martin z posledního filmu Spectre v aukční síni Christie's v Londýně.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků