"Podíl by měl zajistit strategické zájmy Volkswagenu v oblasti nákladních automobilů," uvedla společnost. Dodala, že nemá v úmyslu předložit nabídku na převzetí celé firmy MAN (Maschinen- und Nutzfahrzeugbauer). Mluvčí společnosti MAN prohlásil, že firma vítá automobilku Volkswagen jako strategického investora a považuje nákup podílu za pozitivní krok.

MAN minulý měsíc nabídl celkem 9,6 miliardy eur za převzetí firmy Scania. Proti tomu se však postavilo jak vedení Scanie, tak společnost Volkswagen, která má ve Scanii 34procentní podíl.

Šéf Volkswagenu Bernd Pischetsrieder se nedávno vyslovil pro třístrannou alianci mezi firmami VW, MAN a Scania. Její vznik však podmínil stažením nabídky firmy MAN na Scanii.

Minulý týden se objevily spekulace o celkovém převzetí MANu koncernem Volkswagen. Ty byly však velmi rychle dementovány. VW má totiž velké starosti ve vlastní firmě a ani Scania se nevyhne restrukturalizaci. Scania je čtvrtým největším výrobcem tahačů v Evropě a MAN je na trhu nákladních vozů třetí největší na kontinentě. Spojení těchto dvou firem a navíc ještě užitkové divize Volkswagenu by vytvořilo silného konkurenta lídrů trhu - švédského Volva a německé společnosti DaimlerChrysler.