Pokud bychom současné legislativní šílenství kolem elektromobilů vztáhli na Norsko, mohlo by se zdát, že už je „vyhráno”. Právě Norsko, které je největším těžařem ropy a plynu v západní Evropě, je paradoxně světovou jedničkou v prodeji elektrických vozů na hlavu.

A trend se stupňuje. Elektrifikovaná auta se zde v pololetí na celkovém prodeji podílela 48,4 procenta. Za celý loňský rok podíl těchto aut na celkovém prodeji činil 31,2 procenta. Nejprodávanějším modelem byla Tesla Model 3. Už tu ale byly měsíce jako březen letošního roku, kdy podíl elektromobilů přesáhl polovinu koláče.

Mercedes-Benz EQC 400 4Matic

Mercedes-Benz EQC 400 4Matic

FOTO: Mercedes-Benz

Norsko usiluje o ukončení prodeje vozů s naftovým a benzinovým motorem do poloviny příštího desetiletí. Země výrazně podporuje prodej elektrických aut a nabízí jejich majitelům různé výhody, například slevy z mýta. Naopak vozy s pouze spalovacím motorem jsou zatížené vysokými daněmi.

První jízda s Mercedesem EQC: Elektromobil, který to umí skrýt
EU rozhodla: Nové elektromobily budou muset vydávat zvuk
Mini poutá na plně elektrickou verzi, nová éra britské ikony je za rohem

V Norsku roste prodej automobilkám, které nabízejí plně elektrické vozy, jako jsou Tesla, Nissan, Hyundai a BMW. Naopak značkám Ford a Mercedes-Benz, které nemají v nabídce plně elektrické vozy nebo je teprve uvádějí na trh, prodej klesl. Americká Tesla jen v červnu prodala v Norsku 3760 vozů. Na celkovém prodeji aut v červnu měla podíl 24,5 procenta, napsala agentura Reuters.