Některé značky už nyní plánují, že za pár desítek let nebudou nabízet auta se spalovacími motory. Volvo není tak unáhlené, ale zase má plány na kratší dobu – během pěti až šesti let možná nebude mít v nabídce žádné vznětové motory.

Britskému Autocaru to řekl Lex Kerssemakers, šéf značky pro Evropu. Uvedl, že diesel zůstává důležitou součástí portfolia, ale že už nebude vyvíjena nová generace motorů – po té nejnovější, která má být představena letos v červnu.

„V červnu vypouštíme novou generaci dieselů. Generace se běžně udržují tři až čtyři roky. Takže snad za pět nebo šest let už nebudeme mít v nabídce diesely,“ citují Kerssemakerse Britové.

Dieselový čtyřválec D5 z rodiny Volvo Drive-E, který si v současnosti můžete koupit např. v modelu XC60.

Dieselový čtyřválec D5 z rodiny Volvo Drive-E, který si v současnosti můžete koupit např. v modelu XC60.

FOTO: Volvo

Tři až čtyři roky vypadají na jednu generaci motorů poněkud málo; kupříkladu rodina dieselových tří- a čtyřválců EA288 koncernu Volkswagen se vyrábí od roku 2012. A benzínový čtyřválec EA888 téhož výrobce je na světě od roku 2007. Samozřejmě, každá automobilka označuje za generaci motorů něco jiného a každá má trochu jiné životní cykly.

Ovšem Volvo o neslavné budoucnosti dieselů hovořilo už dříve. „Musíme si určit priority, nemůžeme dělat všechno,“ řekl v červenci loňského roku Hakan Samuelsson, generální ředitel automobilky. „Pokud chceme být rychlejší v elektrifikaci, nemůžeme říci ano všemu. Proto nová S60 nemá diesel a neplánujeme uvádět naftové alternativy pro žádná nová auta,“ doplnil.