Nalepovací dálniční známka je v Evropě nejčastějším způsobem placení za jízdu na dálnicích. Na okně ale smíte mít pouze jednu dálniční známku pro daný stát a každoroční sundávání není vždy úplně jednoduché.

„Řidič může dostat pokutu za neodstranění neplatného kupónu. Podle zákona o pozemních komunikacích se tím, že řidič neodstraní kupón ze skla bez zbytečného odkladu po skončení jeho platnosti, dopustí přestupku. Pokuta je v tom případě do 5 000 korun v blokovém řízení a až 100 000 korun ve správním řízení,” uvedl Tomáš Neřold z tiskového oddělení Ministerstva dopravy.

Dálniční známka

Dálniční známka

FOTO: Martin Žemlička, Novinky

Někdo při odstraňování staré známky spoléhá na malý růžek, který ve spodní části ohne ještě před nalepením. Zákon to nezakazuje. „O malém ohnutí se ve vyhlášce nehovoří a není k tomu ani důvod,” uvedl na dotaz Novinek Neřold.

Ale ani to ne vždy pomůže, protože známka se při sundávání obvykle rozlepí v polovině a vy pak musíte zápasit se zbývající částí.

Nejlepší je škrabka na sklokeramickou desku

Někdo používá k sundání fén nebo škrabku na led, nejlepší volbou je ale škrabka na sklokeramickou desku (stojí kolem 120 korun). Prokázal to i dřívější test Novinek, kdy lze pomocí této škrabky sundat známku za několik vteřin (více viz přiložené video).

Před nalepením nové známky můžete použít ještě jeden trik: známku si párkrát nalepte na tričko či kalhoty - na lepivé části uvíznou drobné bavlněné chloupky. Známka jde normálně nalepit, až ji za rok budete sundávat, půjde to lépe.