Automobilka Aston Martin podle specializovaných webů postavila speciálně pro novou bondovku model DB10. Vzniklo jen deset exemplářů unikátního vozu, které byly výhradně určeny pro filmové účely. Sedm z nich se při natáčení zničilo. Automobilka tvrdila, že zbylá nebudou na prodej, ale nakonec udělala výjimku a jeden vůz dosahující rychlosti přes 300 kilometrů v hodině dala do aukce.

Nový majitel se sice dočká opravdového unikátu, s autem ale nebude moci na silnici a bude ho mít jen jako sběratelský kousek. Jelikož DB10 vzniklo pro potřeby filmařů a nemá potřebná povolení pro jízdu v běžném provozu.

James Bond Aston Martin z posledního filmu Spectre v aukční síni Christie's v Londýně.

Aston Martin z posledního filmu Spectre

FOTO: Frank Augstein, ČTK/AP

Základem automobilu je podvozek modelu V8 Vantage S, jehož rozvor byl ale natažen o 70 milimetrů. S V8 Vantage S sdílí DB10 i pohonný systém - 4,7litrový vidlicový osmiválec kombinovaný se šestistupňovým manuálem.

Britský špion James Bond v knihách britského spisovatele Iana Fleminga jezdíval vozy Bentley, v roce 1964 ale ve filmu Goldfinger přesedl do Aston Martinu DB5. Ten se stal ikonou, a přestože agent 007 později využíval i vozy značek Lotus a BMW, s Astonem je nadále nejvíce spjat.

James Bond Aston Martin z posledního filmu Spectre v aukční síni Christie's v Londýně.

James Bond Aston Martin z posledního filmu Spectre v aukční síni Christie's v Londýně.

FOTO: Frank Augstein, ČTK/AP