Ať už máte na značku Audi jakýkoliv názor, nelze jí upřít to, že v osmdesátých letech na trh vypustila legendární model Quattro. Ten v sériové verzi přinášel skvělé jízdní vlastnosti podpořené – v té době ne zcela obvyklým – pohonem všech čtyř kol.

V závodní variantě Sport Quattro pak šlo o špičkový závodní stroj o výkonu 306 koňských sil, se kterým jezdci jako Stig Blomqvist nebo Walter Röhrl vyhrávali světové rallye.

Audi Quattro

Audi Quattro - koncept z roku 2011

FOTO: Audi

Pro rok 2013 Audi odhalilo duchovního nástupce tohoto modelu, který se ve světové premiéře ukáže na frankfurtském autosalonu. Základní hranaté tvary a rozšířené blatníky automobilka zachovala, plně funkční koncept stojí na 21“ kolech (285/30). Dvoudveřový vůz je dlouhý 4602 mm, široký 1964 mm a vysoký pouhých 1386 mm.

Přední spoiler je z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny, obrovská maska chladiče asi bude budit rozporuplné reakce. Dveře a blatníky jsou vyrobeny z hliníku, střecha, kapota motoru a zadní výklopné víko jsou z polymeru vyztuženého uhlíkovými vlákny.

Audi quattro (původní) - sériová verze

Audi quattro (původní) - sériová verze

FOTO: Audi

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

FOTO: Audi

Hybridní ústrojí spoléhá hlavně na čtyřlitrový V8

Audi Sport Quattro spoléhá na hybridní pohon s možností vnějšího dobíjení (plug-in hybrid). Základem je čtyřlitrový vidlicový osmiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly - 412 kW (560 k) a 700 Nm. Elektromotor, umístěný mezi osmiválcem a převodovkou má výkon 110 kW a točivý moment 400 Nm.

Celkový výkon, který kvůli odlišným otáčkám není prostým součtem obou motorů, pak činí 515 kW (700 k), točivý moment má hodnotu 800 Nm a přenáší se na všechna čtyři kola prostřednictvím osmistupňové převodovky. Standardně je tento model vybaven sportovním diferenciálem na zadní nápravě.

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

FOTO: Audi

Audi uvádí, že daný vůz zvládne zrychlení 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy. Nejvyšší rychlost pak o 5 km/h překonává 300 km/h. Bohužel, pohotovostní hmotnost auta se nepodařilo udržet na nízkých hodnotách a výsledkem je 1850 kilogramů.

Alespoň na fotografiích vypadá tento koncept fantasticky. Vzhledem k jeho propracovanosti lze předpokládat, že vznikne vizuálně i technicky velmi podobná sériová verze. Pokud ne, byl by to od německé automobilky vcelku nepochopitelný krok.

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

Audi Sport Quattro (2013, koncept)

FOTO: Audi