Společným jmenovatelem problémů snad všech výrobců je rostoucí cena motorové nafty, která v ČR v minulém týdnu poprvé přerostla 35 korun za litr. Ceny pohonných hmot však rostou i v jiných zemích.

Zástupci více firem se shodují, že by vláda měla na vzniklou situaci reagovat a snížit spotřební daň na pohonné hmoty. Například Petr Kalčev, ředitel společnosti Kögel, která má zhruba 20procentní podíl na českém trhu návěsů, mluvil o „pěkném výbuchu“.

Ten podle něj nastane, pokud vláda na rostoucí cenu motorových paliv včas nezareaguje. Připustil nicméně, že v některých zemích může být situace ještě horší. Firma Hesti, výhradní dovozce návěsů Krone, řeší vysokou cenu nafty nabídkou úpravy splátek pro své zákazníky.

:. Domácí Tatra v Brně rovněž nechybí. Na snímku vojenské vozidlo Tatra T 815-7 se sníženou kabinou lze přepravovat letouny Hercules používanými v NATO.foto: Tatra Kopřivnice

Kopřivnickou Tatru přijdou letos vysoké ceny nafty zhruba na 44 miliónů korun ztrát. Dalších 150 miliónů tato slavná značka pozbude v důsledku silné koruny. Oznámil to generální ředitel firmy Ronald Adams. Tatra na Autotecu představuje mj. typ Tatra On Air. Motor chlazený vzduchem jako první na světě splňuje požadavky normy Euro 5. Motory takto chlazené vyrábí Tatra již dva roky. Nedávno otevřela pobočku v Americe a v Austrálii.

Na výstavišti zaujme také švédská automobilka Volvo Trucks vlastním programem na snižování spotřeby paliva. Její technické novinky využívají syntetickou naftu z biomasy i jiné alternativní zdroje.

Alternativu ukazuje a brzy začne v tuzemsku také prodávat francouzský Renault. Jsou to nákladní automobily poháněné zemním plynem. Podle sdělení firmy mají o třetinu nižší náklady na palivo, nižší je také hlučnost.

Mercedes-Benz se v Brně chlubí třetí generací vozů řady Actros. Má špičkovou dvanáctistupňovou samočinnou převodovku Powershift.

Autotec skončí v neděli.