Porsche bylo dosud největším akcionářem s 27,3% podílem VW. Jen dvacet procent pak má spolková země Dolní Sasko. Porsche si nákupem hodlá posílit vlastní akcie (však také po prvních informacích posílily asi o šest procent) a upevnit si pozici v koncernu. Ten totiž s Porsche spolupracuje. Vyvíjí společně hybridní motor, Volkswagen a Porsche sdílejí stejnou platformu pro velké SUV Touareg/Cayenne a ani v budoucnu se nedá vyloučit rozšíření spolupráce.

"Neočekáváme, že by nám své podíly nabídlo nějak velké množství akcionářů. To jednoduše řečeno znamená, že hodláme jít 31procentnímu podílu. O převzetí nemůže být řeč," citovala BBC mluvčí Porsche Michaela Baumanna. Automobilka však dosud odmítla jednoznačně popřít, že se o Volkswagen bude ucházet někdy v budoucnosti.

Vyšší nároky na rozhodování

Pokud by koupě akcií dopadla podle představ firmy, mohlo by to mít dopad i na další značky koncernu, jako je Audi nebo Bugatti. Porsche by mohlo začít s téměř třetinovým podílem prosazovat změny, které by mu přinesly menší konkurenci a přitom větší zisky pro VW. Nejpravděpodobnější by bylo dosazení vlastního odborníka na sportovní automobily do Bugatti, který by rozhýbal výrobu a prodeje, jak to německá firma umí.