Hlavní obsah

Ve věku 89 let zemřel výtvarník Karel Franta

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve věku 89 let zemřel ve středu 19. července ve svém pražském domově výtvarník Karel Franta, oznámil básník František Novotný, který s ním vydal tři své sbírky a 23. července bude zahajovat výstavu jeho obrazů a kreseb v Lomnici nad Popelkou. Karel Franta byl známý především ilustracemi dětských knih.

Foto: Stanislav Peška, ČTK

Karel Franta byl znám ilustracemi pro děti.

Článek

„Tento umělec dal sílu svého talentu do služeb publiku nejvděčnějšímu, ale současně nejnesmlouvavějšímu – dětskému čtenáři a divákovi. Kultivace dětského výtvarného vkusu, který Karel Franta vždy respektoval a nikdy se mu nepodbízel, je zásluhou, již je mi ctí a radostí ocenit,” řekl ministr kultury Daniel Herman, když mu loni v prosinci předával Cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

Karel Franta se narodil 1. května 1928. K výtvarnému umění měl blízko od mládí; vyučil se grafickým kreslířem a litografem, poté vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Pod vlivem kolegů Jiřího Trnky a Heleny Zmatlíkové směroval svou uměleckou činnost do dětské ilustrace. Působil jako grafik a výtvarný redaktor, v 60. a 70. letech ilustroval dětské časopisy Sluníčko, Ohníček a Pionýr. Byl tvůrcem populárních komiksů Malý Vinnetou a Strašidýlko Kuk.

Svými ilustracemi doprovodil Karel Franta přes sto dětských knih nejen českých autorů, ale také produkci zahraničních, zejména německojazyčných nakladatelství. Ilustroval též francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Jako výtvarník se podílel na několika animovaných filmech a věnoval se i známkové tvorbě.

Svět laskavosti a úsměvu

Za uměleckou činnost byl Karel Franta oceněn mezinárodními cenami. Například v roce 1986 ve Frankfurtu nad Mohanem cenou Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci a v roce 1994 zápisem na čestnou listinu IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu.

„Ve svých obrázcích je Karel Franta i vypravěčem. Takovým, jaký sedával Svatopluku Čechovi Ve stínu lípy v Litni a jaký sedával Mikoláši Alšovi u pece v kuchyni,” napsal kdysi o svém příteli spisovatel František Nepil.

„Celý život jsem vyhledával jeho lepší stránky – a právě o nich jsem se dětem snažil svým kreslením vypravovat. Vždyť není třeba rozmnožovat ty horší. Ne, čtenáře máme převádět spíše do světa laskavosti a úsměvu,” řekl před lety o své tvorbě Karel Franta.

„Ještě začátkem tohoto týdne jsme se byli v Praze za Karlem Frantou podívat. O výstavu projevoval velký zájem a byl rád, že se uskuteční. Sám však uvedl, že na vernisáž nepřijede,” řekl ředitel Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou Jan Drahoňovský. Výstava Frantových ilustrací, obrazů a kreseb tam bude přístupna do 27. srpna.

Reklama

Výběr článků

Načítám