Hlavní obsah

Červy v srdci si může přivézt pes i z dovolené z Chorvatska, varují veterináři

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zvířata mohou chytit v zahraničí mnoho chorob, varuje Komora veterinárních lékařů ČR. Častá je například leishmanióza, kterou přenášejí savé mouchy a komáři, ale také srdeční dirofilarióza, neboli srdeční červivost psů. Tu způsobují vlasovité hlístice, které do těla zanesou komáři, řekla viceprezidentka komory Radka Vaňousová.

Foto: Profimedia.cz

Po dovolené v zahraničí by podle veterinářů měli majitelé nechat psa pro jistotu vyšetřit.

Článek

Nemoci mohou psi chytit nejen v exotických destinacích, ale také třeba Chorvatsku. Po sezóně by podle Vaňousové měli majitelé nechat psa pro jistotu vyšetřit. "V ordinacích se skutečně potkáváme s případy leishmaniózy," řekla Vaňousová, podle které ohrožuje nemoc v tropech i lidskou populaci.

U dirofilariózy rostou v těle zvířete červy, kteří se usazují na plicích a pravé části srdce. Hlísti, kteří mohou v srdci žít i sedm let, se uvolňují do krevního řečiště a zvířeti hrozí embólie a trombóza.

"Zvířata se dostanou do ordinace už za rozvinutých respiračních nebo kardiologických příznaků a léčba je velmi obtížná. V některých státech je chirurgicky odstraňují," dodala.

"Počáteční klinické příznaky jsou velmi nespecifické - zvíře má horečku, je snadno unavitelné, projevuje neochotu k pohybu, ztrátu chuti k jídlu, hubnutí, při těchto příznacích do přibližně tří měsíců od návratu ze zahraničí je třeba se mít na pozoru," uvedla lékařka.

Zvířata musí mít čip

Prevence spočívá hlavně v aplikaci antiparazitických přípravků. Před cestou do států EU je třeba vědět, že psy, kočky a fretky musí být označené mikročipem, většina států uznává i tetování. "Musí však být jasné a čitelné a prokazatelně provedeno dříve než 3. července 2011," připomněl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Podle něj je výjimkou právě Chorvatsko, kde se tetování neuznává. Zvíře musí mít i pas, který platí ve všech státech EU. Pokud je zvíře starší 12 týdnů, musí být očkováno proti vzteklině. Cesta se může uskutečnit až tři týdny po provedení vakcinace.

Při cestách do Velké Británie, Irska, na Maltu a do Finska by neměli majitelé zapomenout, že pes musí být odčerven. "A to 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Tento úkon musí být soukromým veterinárním lékařem zároveň potvrzen do pasu," uzavřel Pejchal.

S jedním člověkem může do států EU cestovat maximálně pět zvířat. Větší počet je povolen při soutěžích, výstavách nebo při cestě na zvířecí závody. Při cestě mimo unii je třeba si zjistit dovozní podmínky zvířat u tamních veterinárních autorit nebo na zastupitelském úřadu.

Reklama

Výběr článků

Načítám