Hlavní obsah
Žvýkačka udrží vaše chutě na uzdě. Foto: Profimedia.cz

Žvýkání zahání chuť na sladké a aktivuje mozek

I žvýkačka se může stát velmi efektivní pomůckou při hubnutí. Ta bez cukru dokáže omezovat chuť na sladké, snižuje příjem kalorií a oslabuje nutkání přejídat se mezi hlavními jídly. Podle odborníků z Louisiany potlačuje žvýkání žvýkačky chuť na sladké mezi obědem a odpolední svačinou.

Žvýkačka udrží vaše chutě na uzdě. Foto: Profimedia.cz
Žvýkání zahání chuť na sladké a aktivuje mozek

Ve své studii odborníci z Biomedicínského výzkumného centra při Louisiana State University testovali účinky žvýkání na hubnutí. Dobrovolníci užívali žvýkačku mezi obědem a svačinou a uváděli, že ačkoli měli stejnou hladinu energie, chutě na sladké a nutkání k pojídání laskomin byly silně potlačené.

I malé změny v denním energetickém příjmu člověka přitom mají velký vliv na hubnutí z dlouhodobého hlediska. Studie z Louisiany je další svého druhu, která podporuje žvýkání žvýkačky bez cukru jako jednoduchou pomůcku při redukci energetického příjmu a boji s chutěmi na sladké.

Žvýkání také aktivuje mozek

Odborníci z Baylor University v Texasu prokázali, že při žvýkání se mozek aktivuje a funguje lépe, takže člověk má lepší akademické výsledky. Z analýzy výsledků vyplynulo, že studenti, kteří žvýkali ve vyučování žvýkačku bez cukru, měli lepší výsledky ve standardizovaných matematických testech a jejich maturitní výsledky byly lepší než u těch, kteří nežvýkali.

Ale i ti, kteří dosud nežvýkají při učení, mohou ještě ze žvýkaček profitovat. Již po čtrnácti dnech užívání žvýkačky při studiu a práci nad domácími úkoly se prý jejich výsledky u testů a písemek výrazně zlepší.

Závěry studie byly publikovány na konferenci Experimental Biology 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků