Hlavní obsah

Zvětšení prsou u mužů je poměrně časté

Gynekomastie neboli zvětšení prsou u mužů sice může být nepříjemnou zdravotní komplikací, ale podle amerických odborníků je překvapivě běžné. V jistém období života má s tímto stavem zkušenost až polovina mužů v populaci.

Zvětšení prsou u mužů je poměrně časté

Informoval o tom profesor Glenn D. Braunstein z kliniky Cedars-Sinai v Los Angeles. Podle něj se gynekomastie u mužů vyskytuje v pubertě, středním věku či pozdní dospělosti a může se objevit, zmizet a znovu objevit.

Během puberty je zvětšení prsou u mužů nejčastější. "Až u dvou třetin chlapců se vytvoří gynekomastie v období puberty," tvrdí Braunstein. Řada případů má ale tak mírné projevy, že si toho dotyční ani nevšimnou. A dobrou zprávou pro tyto případy je, že pubertální gynekomastie většinou ustoupí na konci adolescence.

Zvětšení prsou lze omezit zmenšením tukových zásob v těle a cvičením

V pozdějším věku může být vyvoláno léky na rakovinu prostaty. Nebo nerovnováhou estrogenu a testosteronu v těle. Pokud je ženského pohlavního hormonu estrogenu příliš mnoho, pak se poprsí zvětšuje jako u žen. Navíc muži se mezi sebou v citlivosti prsní tkáně vůči estrogenu liší. Ke zvětšení prsou může docházet také s narůstajícími tukovými zásobami.

V pubertě i dospělosti se těžké případy gynekomastie mohou léčit tamoxifenem. Profesor Braunstein tvrdí, že je to primárně lék na rakovinu prsu, ale pomáhá i s touto zdravotní komplikací a úspěšnost je šedesátiprocentní. V pozdním věku lze zvětšená prsa omezit zmenšením tukových zásob v těle, cvičením nebo pomocí plastické chirurgie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků