Hlavní obsah
Plodnost ženy pomůže zjistit rozbor krve. Foto: Profimedia.cz

Ženská neplodnost se dá zjistit jednoduchým odběrem krve

Každá žena, která má pochybnosti o tom, zda je plodná a tudíž schopná na svět přivést potomka, má nyní možnost jednoduchým testem zjistit, jak na tom je. A to jen pouhým rozborem krve.

Plodnost ženy pomůže zjistit rozbor krve. Foto: Profimedia.cz
Ženská neplodnost se dá zjistit jednoduchým odběrem krve

Lékaři Centra asistované reprodukce GEST přicházejí s možností, jak velmi jednoduše zjistit případnou neplodnost ženy. Jedná se o stanovení hladiny AMH (Antimülleriánský hormon) v krvi, díky němuž je možné odhadnout, zda má žena ještě dostatečné množství vajíček pro plánované těhotenství, a tudíž čas, kdy se pro početí rozhodne nebo naopak.

Bohužel, neplodných párů stále přibývá. Vyšetření a léčbu neplodnosti by měli podstoupit ti, kteří se o početí neúspěšně snaží déle než rok. Jen starší ženy by měly přijít o něco dříve. „Rok je totiž zcela přirozená doba, za kterou může žena otěhotnět, a proto není třeba se zbytečně trápit a strachovat. Psychická pohoda je pro početí velmi důležitá a její nedostatek je častým "blokátorem". Pokud má tedy žena pochybnosti o své plodnosti, či ještě nechce podstupovat složitá vyšetření, může si na našem pracovišti nechat udělat test na stanovení hladiny AMH. Zjištěná hodnota ukáže, zda má žena dostatek kvalitních vajíček, a tudíž reálnou šanci na otěhotnění nebo naopak. Stanovení AMH tak může přispět k uklidnění psychického stavu nebo k rychlejšímu řešení případné neplodnosti,“ vysvětluje MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař GEST.

K početí žena potřebuje kvalitní vajíčko. Všechna vajíčka, která má pro svou reprodukci k dispozici, jsou již ve vaječnících přítomna, když se narodí. Každé ve vlastním folikulu. Žádná nová vajíčka ani folikuly již nevznikají. Pouze se v toku let spotřebovávají, stárnou. Hladina AMH je poměrně spolehlivým ukazatelem počtu folikulů ve vaječnících, tzv. "ovariální rezervy". Při normální hladině AMH je pravděpodobné, že vajíček je ještě relativní dostatek, naopak snížení hladiny je varujícím příznakem.

Pro koho je test vhodný?

Tento test je vhodný pro ženy, které se již nějaký měsíc snaží o početí a zatím neotěhotněly nebo ženy, které plánují své(á) těhotenství až hluboko po 30. roce života.

V rámci vyšetření neplodného páru hradí tento krevní test zdravotní pojišťovny. V případě, že pouze chcete zjistit "jak na tom jste", musíte počítat s cenou 900 Kč.

Toto snadné vyšetření neplodnosti je možné dohodnout v Centru asistované reprodukce GEST. Odběr krve je možný v kterýkoliv den menstruačního cyklu a bez podmínky být nalačno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků