Hlavní obsah
Foto: Adam Halmoši

Zdravý jídelníček s pomocí počítače

Lidé se mohou dozvědět energetickou hodnotu, množství cholesterolu, sacharidů obsažených v jídle z obalů potravin. V pokrmech uvařených z více ingrediencí je ale toto počítání skoro matematický problém. Právě v takových případech je dobrým pomocníkem e-kalkulačka.

Foto: Adam Halmoši
Zdravý jídelníček s pomocí počítače

Jde o počítačový program, který obsahuje informace o důležitých výživových hodnotách základních potravin a běžných hotových pokrmů. Umožní nám snadno si spočítat energii, tuky, sacharidy, bílkoviny i cholesterol.

Deník pomáhá v orientaci

Pokud ale chceme dlouhodobě sledovat, zda to, jak se stravujeme, odpovídá potřebám a cílům, které jsme si stanovili, pak nám to umožní Deník e-kalkulačky. Ocení ho nejen lidé, kteří chtějí zhubnout, ale také sportovci, nemocní s dietou i ti zdraví.

S pomocí počítače jednoduše zjistíme, kolik jsme za den snědli tuku, cholesterolu, bílkovin a sacharidů. Data se dají také průběžně archivovat a sestavovat z nich grafy. Z dlouhodobých křivek například diabetici zjistí, kdy a jak často překročili denní limit cukru a lidé bojující s nadbytečnými kilogramy mohou hodnoty porovnávat s požadavky redukční diety.

Internetové stránky nám ještě poradí, jak rychle se hubne při konkrétním pohybu a nabízejí dokonce řadu zdravotních doporučení, diet i receptů.

Program šitý na míru

Práce s Deníkem e-kalkulačky Flora je velmi jednoduchá. Na základě registrace, která bere v úvahu nejen výšku a váhu, ale také typ zaměstnání, je každému doporučena optimální váha (BMI index) a tomu odpovídající denní příjem energie.

Do jednoduchého formuláře deníku zadáme každý den zkonzumované potraviny i nápoje. Je to snadné, protože k dispozici je široká databáze obsahující suroviny k přípravě jídel, běžně dostupné potraviny, ale také hotová jídla v restauracích či fastfoodech. Údaje o potravinách vycházejí z informací výrobců a sortiment je neustále aktualizován. Stravu je možné zaznamenat i zpětně, například pokud jsme na dovolené a internet nemáme k dispozici.

Program zadané informace vyhodnotí a my získáváme deník, ze kterého vyčteme náš každodenní příjem. Podle barevného rozlišení přesně víme, která hodnota je v normě, a kdy jsme naopak denní dávku překročili či nedosáhli.

Pokud kalorie překročíme, nabídne nám program pohyb s odpovídajícím výdejem energie. Stačí si vybrat druh pohybu a program sám podle hmotnosti a přebytečné energie spočítá, jak dlouho musíme cvičit. K dispozici je i jednoduchý redukční plán sestavený odborníky na výživu včetně vzorového jídelníčku a doporučení denních výživových dávek.

Kromě e-kalkulačky a nového "Deníku e-kalkulačky Flora" nabízejí stránky www.flora.cz ještě mnoho dalších informací o zdravém životním stylu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků