Hlavní obsah
Jíst příležitostně více kalorií je výhodné. Foto: Profimedia.cz

Zdánlivé dietní chyby, které ve skutečnosti mohou hubnutí prospět

Při hubnutí se lidé často soustředí na to, co by měli dělat a čemu se vyhýbat. Informací kolem hubnutí je dnes takové množství, navíc si často protiřečí, že jen zorientovat se v nich je pro dietáře stresující. Snaha zhubnout se tak proměňuje ve vyčerpávající a velmi negativní záležitost, plnou možných chyb.

Jíst příležitostně více kalorií je výhodné. Foto: Profimedia.cz
Zdánlivé dietní chyby, které ve skutečnosti mohou hubnutí prospět

Jídlo by mělo být v každé situaci příjemnou, a hlavně pozitivní součástí života. Pokud jej provází stres a negativní pocity, pak i sebezdravější potraviny organismus nezachrání.

Jeden z nejčastějších výrazů, které slyší dietní poradci od svých klientů, je, že se „prohřešili". Ne, nikoho nezavraždili ani neokradli, jen snědli pár věcí, které by podle svého dietního plánu jíst neměli.

Pokud jde o stravu, věci nemusí být perfektní. Je lepší, když jsou důsledné. To znamená, že příležitostná laskomina nebo kaloričtější jídlo nejsou problém, poznamenal zpravodajský server news.com.au.

Výzkum, který zkoumal dopady dlouhodobého omezování příjmu kalorií, prokázal, že jíst příležitostně více kalorií je výhodné, protože si tělo nezačne myslet, že hladoví, a pokračuje ve spalování kalorií.

Takže pokud si tu a tam dopřejete něco, na co máte chuť – kousek dortu nebo pár skleniček vína – žádnou škodu to nenapáchá.

Uhlohydráty by nemělo být sprosté slovo

Lidé držící neustálé diety jsou často velmi přísní na příjem uhlohydrátů. Pro ty, kdo chtějí v první řadě zhubnout, je omezení příjmu rafinovaných uhlohydrátů dobrým krokem.

V opačném extrému ovšem chronicky nízký příjem uhlohydrátů může vést k únavě, podrážděnosti, zácpě – a nižšímu spalování tuků, protože tělo zpomalí metabolismus kvůli tomu, co se dá nejlépe popsat jako „nedostatek paliva“.

Mnoho z nás vede neaktivní život a je jasné, že potřebujeme méně uhlohydrátů, než se kdysi doporučovalo. Ale jíst jich čím dál tím méně není řešením. Takže pokud neustále hlídáte příjem uhlohydrátů - a přitom vám stále nepřestávají být těsné šaty – možná je na čase přihodit párkrát za den nějaký ten plátek chleba, kousek ovoce či brambory.

Nepřítel alkohol

Pokud jde o alkohol – ne, opravdu to není příležitostná sklenka vína, co je spojeno s nárůstem váhy a se zvýšeným rizikem některých onemocnění. Oba tyto problémy způsobuje spíš pravidelné pití značného množství alkoholu.

A některé typy alkoholu včetně červeného vína bohatého na antioxidanty jsou spojovány s úpravou hladiny cholesterolu. Takže se nemusíte zcela zříkat oblíbené sklenky vína – jen stačí nalít si jen občas a přiměřeně velkou (vlastně spíš malou) sklenku.

Cvičení a odpočinek

Když si zvyknete na pravidelné cvičení, na jeho strukturu a rutinu tak, že se stane každodenní součástí vašeho života, může jít o návykovou činnost odměňující se denní dávkou endorfinu. Zároveň ale podobně silný zvyk může vyvolat pocity viny, pokud si chcete udělat pauzu.

Ale pokud jde o výkon a zotavení svalů, bez odpočinku to nejde. To znamená, že v den, kdy se vám opravdu nechce jít do posilovny či na pravidelný jogging, bude lepší si trochu přispat a jeden den vynechat. Tělo vám dokáže samo říct, kdy potřebuje pauzu. Jen je třeba umět mu naslouchat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků