Hlavní obsah
Zmapování genomu ženy umožňuje především lepší pochopení chromozomu X. Foto: Profimedia.cz

Vědci zmapovali genom ženy

Nizozemským vědcům se jako prvním na světě podařilo zcela zmapovat genom ženy, tedy rozkrýt všechny její geny. Oznámilo to lékařské univerzitní středisko v Leidenu na západě Nizozemska.

Zmapování genomu ženy umožňuje především lepší pochopení chromozomu X. Foto: Profimedia.cz
Vědci zmapovali genom ženy

Jedná se o genom jedné členky týmu. "Zmapování genomu ženy umožňuje především lepší pochopení chromozomu X, protože žena má dva exempláře," řekl ředitel nizozemského vědeckého týmu Gert-Jan van Ommen.

Výsledky práce nizozemských genetiků budou podle střediska v Leidenu brzy zveřejněny, ovšem s výjimkou některých soukromých údajů. Zatím výsledky údajně neviděla, a tedy neověřila, ani vědecká obec.

Jedná se údajně také o první kompletní sekvence DNA u evropského člověka, protože dosud byly podle Nizozemců zcela rozkryty a zveřejněny genomy jen u zvířat a u čtyř mužů, dvou Američanů a dvou Afričanů.

Genom sdružuje všechny geny, které určují odlišnosti lidí

Někteří vědci ve světě vyjádřili zájem o poznatky z Nizozemska. "Čím více se zveřejní údajů, tím větší máme šanci vnímat podobnosti a rozdíly mezi nimi a pochopit způsoby, jakými geny vzájemně fungují," vysvětlil kanadský genetik Stephen Scherer. Je podle něj důležité mít pro srovnávání ženský genom.

Mapa lidského genomu, čítající asi tři miliardy částí kódu DNA a na 40 000 genů, byla poprvé sestavena v roce 2001 mezinárodním konsorciem. Genom sdružuje všechny geny, které určují specifičnost každého člověka, jakou je barva očí a vlasů, nebo jeho dispozice k rakovině, cukrovce a dalším nemocem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků