Hlavní obsah

Vědci dokončují šaty, které budou sledovat zdraví nositele

Evropští vědci vyvíjejí textilii, která bude schopna monitorovat zdravotní stav nositele. BBC na svých webových stránkách napsala, že textilní materiál v sobě bude mít zapracovány snímače tělesných tekutin a bude schopen vyhodnocovat momentální stav organismu.

Vědci dokončují šaty, které budou sledovat zdraví nositele

Tyto speciální oděvy by měly sloužit zejména pro monitorování lidí v rekonvalescenci, raněných sportovců nebo chronicky nemocných. 

Program Biotex částečně financuje Evropská unie a spolupracují na něm vědci z osmi pracovišť. Prototyp je téměř před dokončením a mělo by se začít s testováním na dobrovolnících. První verze senzorů budou poskytovat údaje na základě hodnot odečtených z lidského potu. Budou měřit jeho množství a obsah kyselin a solí. 

V konečné fázi by tyto speciální textilie měly být schopné monitorovat tělesné funkce, poskytnout informace, z nichž bude možné sledovat hojení ran, a také identifikovat infekci v raném stadiu. 

Šaty bude možné využít i v jiných oborech, třeba ve sportu

Koordinátor výzkumu Jean Luprano ze švýcarské společnosti CSEM řekl, že smyslem rozhodně není nahradit klasické diagnostické metody medicíny. 

Mark Outhwaite z British Computer Society se domnívá, že informace získané pomocí těchto senzorů, budou v medicíně využitelné jenom tehdy, budou-li přesné. V opačném případě s nimi lze počítat spíš pro jiné obory, například pro monitorování sportovního výkonu. Poprvé prý o senzorech umístěných v textiliích začali v 90. letech uvažovat Američané jako o možnosti získat informace o zranění vojáků v boji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků