Hlavní obsah
Přístrojové vybavení pracovišť, kde se léčí rakovina, je srovnatelné s jinými centry v Evropě. Snímek je z pražské Nemocnice Na Homolce. Foto: Václav Pergl , Právo

U léčby rakoviny je nejdůležitější přijít včas

Letošní Český den proti rakovině bude ve středu 11. května a zaměří se na prevenci rakoviny. „Počty nemocných rok od roku stoupají, ale tím, že umíme rakovinu lépe léčit, umírá se na ni méně než dřív,“ řekl Právu dlouholetý předseda Ligy proti rakovině, která letošní, už 15. ročník sbírky organizuje, profesor Zdeněk Dienstbier.

Přístrojové vybavení pracovišť, kde se léčí rakovina, je srovnatelné s jinými centry v Evropě. Snímek je z pražské Nemocnice Na Homolce. Foto: Václav Pergl , Právo
U léčby rakoviny je nejdůležitější přijít včas

Podle nejnovějších přesných údajů z Národního onkologického registru v roce 2007 bylo hlášeno 76 176 nových případů rakoviny, z toho 38 502 případy onemocnění mužů a 37 674 žen. Počet nově zjištěných onemocnění tak ve srovnání s rokem předešlým stoupl o 5,6 procenta.

Ročně v ČR na nádory zemře 28 tisíc lidí

Rakovina postihuje obě pohlaví, častěji ve vyšším věku. Šedesát procent případů onemocnění mužů je hlášeno ve věku 65 let a více, ženy postihuje onemocnění v tomto věku v 55 procentech. Na rakovinu ročně zemře přibližně 28 000 lidí a je to po kardiovaskulárních onemocněních druhá nejčastější příčina úmrtí.

Až polovina nemocných se vyléčí

Potěšitelné je, že v ČR se z rakoviny vyléčí asi 47 procent nemocných. V Evropě je to nejvíc na Islandu a ve Švédsku, kde se vyléčí 63 a 62 procent postižených. „Během svého života každý třetí občan ČR onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře,“ tvrdí profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Celkově je sice rakoviny víc, ale méně se na ni umírá. Přesto vyhlídky nejsou nijak růžové. Podle profesora Luboše Petruželky, přednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, do roku 2030 ve světě výskyt nádorového onemocnění stoupne třikrát.

Důvodem je stárnutí populace, kdy ve vyšším věku je nádorů víc, a také skutečnost, že medicína dnes už umí řadu nádorových onemocnění zachytit v počátečním stadiu, kdy šance na vyléčení je obrovská. Proto také tolik lidí nádorové onemocnění přežije.

Prevence je základ

Přijít včas znamená mít velkou šanci na vyléčení. Proto letošní Den proti rakovině je zaměřen na prevenci. Ta zahrnuje:

  • pravidelné preventivní lékařské vyšetření
  • zdravý životní styl, který spočívá ve zdravé stravě a dostatku pohybu
  • život bez stresu, který zpravidla urychluje onemocnění
  • dostatek odpočinku na regeneraci sil
  • nepřejídat se a udržovat si optimální tělesnou váhu

Přestože je několik celonárodních preventivních programů – na rakovinu děložního čípku, prsu a tlustého střeva – stále na ně nechodí tolik lidí, kolika se týká. Přitom v rakovině tlustého střeva patří Češi v přepočtu na počet obyvatel ke světové špičce.

Ročně toto onemocnění dostane nově přes 8500 pacientů a 4000 na ně zemře. Ženy nejvíc postihuje rakovina prsu, která za posledních 30 let narostla o 120 procent. Ročně onemocní přes 6000 žen a 2000 zemře.

Univerzální lék asi nebude

Protože je několik druhů rakoviny, univerzální lék dosud není a není ani na obzoru. Přesto současné metody léčby, ať už chirurgické nebo lékové, jsou účinné a lékaři se budou snažit více dbát na prevenci zvláště v rodinách, kde se rakovina vyskytla.

Lidé by měli okamžitě navštívit lékaře, když zjistí:
bulku
ránu, která se nehojí, i v ústech
mateřské znaménko, bradavici, které mění tvar, velikost a barvu
změnu na kůži podobnou vředu, která se objevila náhle a nehojí se
neobvyklé krvácení
že má trvalé obtíže, zejména dlouhotrvající kašel, přetrvávající chrapot, změny při vyprazdňování moče nebo stolice, nevysvětlitelné hubnutí a váhový úbytek. Všechny tyto signály jsou zdviženým prstem.

Kdy na jakou prohlídku

Na preventivní prohlídky máme zákonný nárok. Ne všichni ale preventivní prohlídky využívají, a to i přesto, že jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a osvobozeny od regulačních poplatků.

  • Prevence u gynekologa začíná od patnácti let a pokračuje jednou za rok. Lékař by měl vyšetřit konečník, prsy a poučit ženu, jak postupovat při samovyšetřování prsu.
  • Ke stomatologovi bychom měli jít na preventivní prohlídku dvakrát za rok od 18 let. I zde by stomatolog měl dbát na onkologickou prevenci a zjišťovat, zda se na chrupu neprojeví přednádorové změny.
  • Preventivní prohlídka u praktického lékaře. Od čtyřiceti let se provádí vyšetření EKG (ve čtyřletých intervalech), v 18, 40, 50 a 60 letech by měl lékař provést vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi. Od 45 let vyšetření na cukrovku a to pak opakovat vždy ve dvouletých intervalech. Od 50 let vyšetření stolice na přítomnost krve.
Celonárodní vyšetření
1x ročně je pro ženy od 19 let určeno vyšetření děložního hrdla (čípku)
1x za dva roky pro ženy nad 45 let program mamografického vyšetření zaměřeného na rakovinu prsu
1x ročně je ženám i mužům ve věku 50 až 54 let určeno vyšetření přítomnosti krve ve stolici, což může být příznak rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Od 55 let je 1x za dva roky nebo 1x za 10 let určeno preventivní kolonoskopické vyšetření tlustého střeva
Muži nad 50 let by měli být urologem vyšetřeni kvůli rakovině prostaty, a to odběrem krve, z níž se stanoví takzvané PSA (specifický prostatický antigen). Čím je vyšší, tím vyšší je i riziko onemocnění. Zároveň by muži měli být i vyšetřeni přes konečník, kde lékař prostatu nahmatá a určí její velikost. Tento screening ale zatím nemá jednotnou podobu, a není tedy dosud celonárodním preventivním programem. Každá zdravotní pojišťovna k němu přistupuje odlišně.

Květinový den v číslech

Letos je připraveno 800 000 kytiček měsíčku lékařského s fialovou stužkou.

 

Za minimálně 20 korun se bude prodávat v 750 městech a obcích.

 

Kytičku bude nabízet 11 000 dobrovolníků, ke každé je leták o prevenci proti rakovině.

 

Loňská sbírka Český den proti rakovině vynesla 14 755 719 Kč.

 

Liga proti rakovině z výtěžku podpořila zejména: – přístrojové vybavení Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka; – vědecký projekt Ústavu chemie a biochemie v Brně; – hospicovou péči i programy nádorové prevence; – programy pro zlepšení života onkologicky nemocných pacientů; – výukové projekty.

 

Pomoci můžete také odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777 až do 30. září. Cena jedné DMS je 30 Kč, Liga proti rakovině obdrží 27 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků