Hlavní obsah
Osteoporóza dlouho nepůsobí žádné potíže. Prvním projevem může být až vážná zlomenina. Foto: Profimedia.cz

Tři čtvrtě miliónu Čechů ohrožuje osteoporóza, většina to neví

Tři čtvrtě miliónu Češek a Čechů je ohroženo osteoporózou. Nemoc, zvaná tichý zloděj kostí, totiž dlouho nepůsobí žádné potíže. Prvním projevem může být až vážná zlomenina kosti, nejčastěji krčku stehenního kloubu, která může skončit i smrtí. Riziko řídnutí kostí roste s věkem. Lékaři proto radí lidem po padesátce, aby se zajímali o stav svých kostí a nechali se vyšetřit.

Osteoporóza dlouho nepůsobí žádné potíže. Prvním projevem může být až vážná zlomenina. Foto: Profimedia.cz
Tři čtvrtě miliónu Čechů ohrožuje osteoporóza, většina to neví

"Skutečnost, že nemoc nebolí, také znamená, že se vysoký počet pacientů neléčí, a že tedy je značný prostor pro zvyšování počtu léčených i pro zlepšení péče, které se jim dostává," řekl v pátek novinářům předseda třetí mezinárodní akademie o osteoporóze a prezident Slovenské společnosti pro osteoporózu a metabolická onemocnění kostí profesor Juraj Payer.

Na kongresu se v pátek a v sobotu schází na 200 odborníků z 11 zemí, aby si vyměnili zkušenosti s odhalováním nemoci, jejím léčením i prevencí.

Novinkou v prevenci by se mohl stát speciální test, který je dostupný na internetu. Využívat by ho měli zejména praktičtí lékaři, kteří provádějí první záchyt pacientů, ale i laici, kteří chtějí zjistit, jak jsou na tom s kvalitou kostí a rizikem, že do deseti let utrpí závažnou zlomeninu.

Speciální test by mohl pomoci odhalit nemoc včas

Profesor Eugene McCloskey z Velké Británie ocenil, že tímto testem dostávají praktici nástroj, aby odhadli riziko u svých pacientů a případně včas nasadili léčbu. Test při výpočtu rizik sleduje věk, hmotnost, dřívější zlomeniny, případně zlomeniny kyčle u pacienta a jeho rodičů, léčbu kortikoidy i životní styl, výrazným rizikem je například kouření.

Napříč celou Evropou se nyní vedou diskuse o tom, jaká míra rizika by měla vést zdravotní pojišťovny k tomu, aby hradily preventivní podání léků. Zatím v žádné zemi je nehradí. Podle McCloskeye by se měli léčit pacienti už s tříprocentním rizikem, ví ale, že finančně je to pro zdravotnické systémy nereálné. V Německu se lékaři shodli na hranici 30 procent, v Rakousku 20 procent, zatím to ale u pojišťoven neprosadili.

V Česku debata o hranici pro preventivní léčbu teprve začíná, řekl prezident České společnosti pro osteoporózu a metabolická onemocnění kostí profesor Vladimír Palička. Zdravotní pojišťovny platí ročně za léčení osteoporózy půl miliardy korun, podle Paličky se zatím nedá předpokládat, že by mohly výdaje zvýšit.

Stav kostí, tedy hustota kostních minerálů, se nyní vyšetřuje na celotělových kostních denzitometrech, v Česku jich je 50. Nový test by mohl být doplňkem dosavadního vyšetření a v řadě případů ho i nahradit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků