Hlavní obsah
Ženy onemocní Alzheimerovou chorobou dvakrát častěji než muži. Foto: Profimedia.cz

Testosteron prý funguje u žen jako prevence demence

Mužský pohlavní hormon - testosteron dokáže u žen posilovat paměť a lze s ním tedy i počítat v prevenci proti demenci. Alespoň to vyplynulo z výzkumu australských vědců, podle kterého každodenní užívání testosteronu u žen vede ke zvýšené výkonnosti jejich mozku.

Ženy onemocní Alzheimerovou chorobou dvakrát častěji než muži. Foto: Profimedia.cz
Testosteron prý funguje u žen jako prevence demence

Odborníci z Monash University přitom zkoušeli účinky gelu s testosteronem, který si ženy vtíraly do kůže. Po šesti měsících každodenní aplikace se u nich výrazně zvýšila výkonnost mozku.

„Je opravdu zajímavé, jak moc se zlepšila krátkodobá paměť žen a také testy verbálního učení - ženy  si dokázaly vybavit výrazně více slov, které předtím slyšely,“ tvrdí autoři výzkumu z Monash University.

Ženám tak doporučují, aby u sebe zvyšovaly hladinu testosteronu přirozeně. A to vyváženou stravou, pravidelným cvičením a také trénováním mozku kupříkladu při luštění křížovek.

Ženy onemocní Alzheimerovou chorobou dvakrát častěji než muži. Zřejmě je to právě tím, že muži mají během života mnohonásobně vyšší hladinu testosteronu v krvi. U žen se testosteron tvoří v malém množství také, po menopauze ale jeho produkce klesá. Mužský pohlavní hormon u žen také ovlivňuje jejich sexuální touhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků