Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Španělsko je připraveno zavést menstruační volno

Španělská vláda bude příští týden hlasovat o zavedení třídenní menstruační dovolené pro ženy, které trpí velmi silnou a bolestivou menstruací. Jedná se o první zemi v rámci Evropy. V Japonsku funguje menstruační dovolená již od roku 1947.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Španělsko je připraveno zavést menstruační volno

Ve středu deník Telegraph uvedl, že Španělsko je připraveno nabídnout tři dny menstruačního volna ženám s velkými menstruačními bolestmi. Jedná se zejména o případy, kdy ženy trpí endometriózou, dysmenoreou, myomy či chronickými onemocněními. O návrhu se bude hlasovat na schůzi vlády příští týden spolu s opatřením nabízet hygienické vložky do škol.

Jedním z výrazných hlasů podporujících zmíněnou legislativu je státní tajemnice pro rovnost a boj proti násilí na ženách Ángela Rodríguezová. „O právech souvisejících s menstruačním zdravím se nikdy nediskutovalo a data jsou zastaralá,“ řekla Rodríguezová deníku El Periodico.

Nová legislativa má pomoci především ženám, které trpí obzvláště bolestivou periodou. „Je důležité si ujasnit, co je bolestivá menstruace. Nemluvíme o mírném nepohodlí, ale o vážných příznacích, jako je průjem, silné bolesti hlavy nebo horečka,“ vysvětlila státní tajemnice.

Podle Španělské gynekologicko-porodnické společnosti trpí velmi bolestivou menstruací každá třetí žena.

Španělsko je první evropskou zemí, která s návrhem přišla. Ve světě menstruační dovolenou zavedly například Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Zambie a části Číny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků