Hlavní obsah
Komunitní sítě mohou mít na svědomí rakovinu či demenci. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Služby jako Facebook mohou vést podle psychologa až k rakovině

Komunitní sítě Facebook či MySpace mají lidi spojovat. Přední britský psycholog ale varuje, že účinkují přesně naopak a uživatele naopak společensky izolují. Podle Arica Sigmana může vést časté užívání těchto internetových služeb dokonce k vážným chorobám, jako jsou rakovina, infarkt a demence.

Komunitní sítě mohou mít na svědomí rakovinu či demenci. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Služby jako Facebook mohou vést podle psychologa až k rakovině

Sigman, známý odpůrce televize a pasivní zábavy, publikoval svou studii v prestižním vědeckém časopise Biologist.

„Když lidem spíš posíláte emaily, než byste se s nimi setkali, může to mít široké spektrum biologických vlivů na zdraví. Vyšší míra izolace může měnit způsob, jakým pracují geny, a může poškodit imunitní systém, změnit hladinu hormonů v krvi a funkci cév. Také může poškodit mentální výkon, což může zvýšit riziko vážných potíží jako rakoviny, mrtvice, chorob srdce a demence,“ tvrdí doktor Sigman.

Internet spíše izoluje

Přestože má Facebook a MySpace primárně lidi spojovat a sdružovat, paradoxně je prý izoluje. Čím více člověk tráví na internetu na podobných stránkách, tím více se vyhýbá komunikaci tváří v tvář a zvyšuje riziko vážných zdravotních komplikací.

„Sociální internetové sítě by měly náš společenský život vyšperkovat, ale my jsme zjistili pravý opak. A není to tak, že jsem staromódním odpůrcem nových technologií, ale jejich účelem by mělo být, že nám poskytnou nástroje ke zlepšení našich životů,“ zdůraznil Sigman.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků