Hlavní obsah
Komunitní sítě mohou mít na svědomí rakovinu či demenci. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Služby jako Facebook mohou vést podle psychologa až k rakovině

Komunitní sítě Facebook či MySpace mají lidi spojovat. Přední britský psycholog ale varuje, že účinkují přesně naopak a uživatele naopak společensky izolují. Podle Arica Sigmana může vést časté užívání těchto internetových služeb dokonce k vážným chorobám, jako jsou rakovina, infarkt a demence.

Komunitní sítě mohou mít na svědomí rakovinu či demenci. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Služby jako Facebook mohou vést podle psychologa až k rakovině

Sigman, známý odpůrce televize a pasivní zábavy, publikoval svou studii v prestižním vědeckém časopise Biologist.

„Když lidem spíš posíláte emaily, než byste se s nimi setkali, může to mít široké spektrum biologických vlivů na zdraví. Vyšší míra izolace může měnit způsob, jakým pracují geny, a může poškodit imunitní systém, změnit hladinu hormonů v krvi a funkci cév. Také může poškodit mentální výkon, což může zvýšit riziko vážných potíží jako rakoviny, mrtvice, chorob srdce a demence,“ tvrdí doktor Sigman.

Internet spíše izoluje

Přestože má Facebook a MySpace primárně lidi spojovat a sdružovat, paradoxně je prý izoluje. Čím více člověk tráví na internetu na podobných stránkách, tím více se vyhýbá komunikaci tváří v tvář a zvyšuje riziko vážných zdravotních komplikací.

„Sociální internetové sítě by měly náš společenský život vyšperkovat, ale my jsme zjistili pravý opak. A není to tak, že jsem staromódním odpůrcem nových technologií, ale jejich účelem by mělo být, že nám poskytnou nástroje ke zlepšení našich životů,“ zdůraznil Sigman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků