Hlavní obsah
Veřejné bruslení V OSTRAVA Aréně. 24.12.2015 Foto: Josef Zajíc

Sledování televize způsobuje nespavost

Američtí odborníci varují mládež před nadměrným sledováním televize. Podle nich může totiž v pozdějším věku způsobovat nespavost. Při překročení hranice tří hodin denně strávených u obrazovky se již ve dvaceti letech u člověka projevují vážné poruchy spánku. Dotyčný se navíc ráno budí unavený, což snižuje i jeho výkonnost a kvalitu života.

Veřejné bruslení V OSTRAVA Aréně. 24.12.2015 Foto: Josef Zajíc
Sledování televize způsobuje nespavost

"Stejně jako by se teenageři měli vyhnout kouření, protože způsobuje vážné zdravotní komplikace, měli by se vyhnout i častému sledování televize. Neměli by trávit před obrazovkou více než jednu až dvě hodiny denně," míní autor studie doktor Jeffrey G. Johnson.  

Záleží na kvalitě pořadu

V minulosti se vlivem sledování televize zabývala řada studií, experti se však jen málokdy pídili, proč a jak je koukání na obrazovku spojené se spánkem. Podle doktora Johnsona budoucí poruchy spánku závisejí také na tom, na co se mladí lidé dívají.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Kolik času denně strávíte sledováním televize?

"Některé pořady jsou horší než jiné. Závisí na míře vzrušení a nabuzení, na tom, kolik je potřeba pořadu věnovat pozornosti," prohlásil autor studie.

Přesné mechanismy, které by osvětlily, jak televize poškozuje spánek, nebyly ale zatím vysvětleny. Závisí patrně na hodnotě obsahu pořadů, které nabudí, rozruší nebo naopak uklidní psychiku člověka.

Anketa
Kolik času denně strávíte sledováním televize?
Hodinu a méně
23.8 %
Dvě hodiny
19.8 %
Tři hodiny
20.3 %
Čtyři hodiny
16.4 %
Více
19.7 %
Celkem hlasovalo 819 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků