Hlavní obsah

Sedavý způsob života urychluje stárnutí

Že není sedavý život bez pohybu zdravý, vědí lékaři již od antiky. Ale teprve nyní odborníci přinášejí důkazy přesně popisující, jak život promarněný na sedačce poškozuje buňky a tkáně, takže organismus celkově rychleji stárne. Podle britských odborníků se jedinci, kteří vedou sedavý životní styl ve svém volném čase, jeví biologicky jako mnohem starší než osoby, které sportují či jsou fyzicky aktivní.

Sedavý způsob života urychluje stárnutí

„Sedavý životný styl zvyšuje náchylnost k nemocem spojeným se stárnutím a k předčasné smrti. Neaktivní život může zkrátit délku života nejen náchylností k nemocem stárnutí, ale také protože může ovlivnit proces stárnutí jako takový,“ tvrdí Lynn F. Cherkas z King´s College v Londýně.

Jeho tým sledoval téměř dva a půl tisíce dvojčat, u nichž sledoval míru fyzické aktivity, kouření a socioekonomický status. Dvojčata si odborníci vybrali proto, že mají úplně stejné geny, takže vliv dědičné informace na výsledky je tím vyloučen. U všech jedinců byly odebrány vzorky krve, z nichž byly vyextrahovány leukocyty neboli bílé krvinky. V nich pak byly pozorovány telomery – části chromozomů, které se s věkem zkracují. Čím jsou kratší, tím je tělo starší a opotřebovanější. Za jeden rok zanikne v průměru asi 21 neukleotidů.

A právě muži a ženy, kteří byli nejméně fyzicky aktivní, měli kratší telomery leukocytů ve srovnání se stejně starými jedinci, kteří byli fyzicky aktivní. Stárnutí u nich tedy postupovalo mnohem rychleji. Jinými slovy, lidé trávící volný čas sportem či fyzickými aktivitami mají telomery dlouhé jako osoby o deset let mladší.

„Takový vztah mezi délkou telomer leukocytů a fyzickou aktivitou zůstal průkazný i po posouzení BMI, kouření, socioekonomického statusu a fyzické aktivity v práci,“ uvedli autoři v závěru studie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků