Hlavní obsah

Šance na vyléčení rakoviny prsu se zdvojnásobila

Na dvojnásobek stoupla za posledních 15 let šance českých žen na vyléčení rakoviny prsu, podobně narostly i počty těch, které se vyléčily z rakoviny hrdla a těla děložního. Z údajů statistiků vyplývá, že zhoubných onemocnění u českých žen sice přibývá, úmrtnost však klesá a prodlužuje se i doba přežití po léčbě.

Šance na vyléčení rakoviny prsu se zdvojnásobila

Na dvojnásobek stoupla za posledních 15 let šance českých žen na vyléčení rakoviny prsu, podobně narostly i počty těch, které se vyléčily z rakoviny hrdla a těla děložního. Z údajů statistiků vyplývá, že zhoubných onemocnění u českých žen sice přibývá, úmrtnost však klesá a prodlužuje se i doba přežití po léčbě.   "Je to dáno lepšími diagnostickými a léčebnými postupy," řekl Právu v pondělí předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier. Dodal, že ženy o rakovině prsu sice už vědí hodně, ale přesto jen třetina z nich chodí na pravidelné mamografické vyšetření prsu. "Ženy od 45 do 69 let ho mají zdarma, bohužel ho nevyužívají," uvedl. Ostatní ženy mimo uvedené věkové rozpětí si ho hradí samy a stojí asi 500 Kč.   Ročně onemocní v ČR rakovinou prsu více než 5500 žen a přes dva tisíce jich zemře.

Liga v pondělí zahájila Týden proti rakovině. Je zaměřen na zhoubné nádory u žen a měl by upozornit na možnosti prevence a včasné léčby rakoviny. V žebříčku 196 zemí, který zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), drží české ženy prvenství ve výskytu rakoviny ledvin a úmrtí na ni. Srovnání vychází z dat z roku 2002. Čtvrtou příčku v počtu onemocnění obsadily české ženy s rakovinou těla děložního, vaječníků a slinivky. Úmrtí na tyto tři nádory však je méně: Češky jsou na 17. místě v počtu úmrtí na rakovinu těla děložního, na 9. na rakovinu vaječníků a na 7. na rakovinu slinivky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků