Hlavní obsah
Rychlé reakce prý předpovídají dlouhověkost. Foto: Profimedia.cz

Rychlé reakce jsou předzvěstí dlouhověkosti

Lidé s rychlou reakcí se pravděpodobně dožijí delšího věku než ti, kdo tuto vlastnost postrádají. Vědci v Edinburghu zjistili, že lidé s pomalejšími reakcemi mají skoro třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Rychlé reakce podle nich mohou být znakem inteligence, která je zase spojena se zdravějším životním stylem.

Rychlé reakce prý předpovídají dlouhověkost. Foto: Profimedia.cz
Rychlé reakce jsou předzvěstí dlouhověkosti

Britští vědci začali na počátku 80. let sledovat 7400 lidí. Měřili u nich počítačovým programem rychlost reakce, ale hodnotili i řadu dalších faktorů, jako například spotřebu alkoholu, kouření, krevní tlak a váhu. Průměrný věk dobrovolníků byl 46 let.

Účastníci studie byli sledováni 20 let, během nichž téměř 1300 zemřelo. Jako významný faktor v tomto smyslu shledali jen kouření, které třikrát zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího úmrtí. "Výzkum ukázal, že mezi inteligencí a rychlostí reakce je přímý vztah," řekl jeden z autorů studie Geoff Der.

Vzdělání a zdraví spolu souvisí

"Lidé s vyšší inteligencí mají snahu se více vzdělávat a pracují na místech, kde jsou lepší zdroje a pracovní podmínky. Také se lépe starají o své zdraví, pokud jde o kouření, cvičení a stravu," řekl.    

"To se vztahuje už k narození, kdy rychlejší reakce bývají znakem zdravějšího těla. Pravděpodobně jde ale o kombinaci všech těchto důvodů," dodal.

Jeho názor podpořil i doktor Chris Drinkwater z univerzity v severoanglickém hrabství Northumbria. "Máme pádné důvody se domnívat, že dosažené vzdělání souvisí se zdravotním stavem. Souvisí to se zdravotní gramotností, protože si lidé mnohem lépe uvědomují, co představuje zdravotní riziko, a chtějí proti tomu něco udělat," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků