Hlavní obsah
Opakované hladovky mohou vést k tloustnutí. Foto: Profimedia.cz

Půst ani liposukce nepatří mezi dobré způsoby hubnutí, tvrdí lékařka

Hubnout se dá mnoha způsoby, ale pomocí pravidelných půstů si člověk může víc ublížit než pomoci. Podle lékařky Jitky Housové z třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze opakované hladovky mohou vést k tloustnutí, člověku navíc hrozí cukrovka. Dalšími mýty při hubnutí je, že ananas nebo jablečný ocet podporují hubnutí, nebo že odsátí tuku z podkoží pomůže ke štíhlé linii. Nic z toho prý není pravda.

Opakované hladovky mohou vést k tloustnutí. Foto: Profimedia.cz
Půst ani liposukce nepatří mezi dobré způsoby hubnutí, tvrdí lékařka

"Při hladovce nejprve ubývá svalová hmota, až časem také tuk. Jakmile ale člověk začne jíst, tělo vystrašené hladověním si vše začne ukládat na horší časy a tukové zásoby rostou," vysvětlila.

Přibývání tuku je rizikové pro rozvoj cukrovky. Když totiž buňky musejí zpracovávat velké množství tuku, cukr "čeká venku", do buňky se nedostane a tělu chybí. Pokud člověk zhubne, buňky si uleví od zpracování tuku, mohou opět zpracovávat cukr. Zdravotní stav diabetika se výrazně zlepší.

I liposukce břicha či vitaminy mohou ublížit 

K odsátí tuku lékařka uvedla, že rizikový je tuk v břišní dutině, ten i po odsátí z podkoží v těle zůstává. Člověk už na ošetřených partiích nepřibere, protože tam nemá žádné tukové buňky, zůstávají ale zdravotní rizika jako cukrovka, vysoký tlak a cholesterol či nemoci srdce a cév.

Lékařka varovala také před omyly v užívání vitaminů. Podle ní pestrá strava s ovocem a zeleninou pětkrát denně potřeby zdravého člověka pokryje. Lidé podle lékařky užívají zbytečně velké množství umělých vitaminů a neuvědomují si, že se mohou předávkovat.

Například předávkování vitaminem A v těhotenství působí rozštěpové vady plodu. Předávkování vitaminem B vede ke zvýšené chuti k jídlu, lidé tak nechtěně mohou přibývat na váze. Předávkování zinkem, který má podle reklamy protinádorový účinek, způsobí šedivění vlasu.

Podle lékařky je dobré jíst vše s mírou - vitaminy například při zotavování po nemoci. Ani dieta nemá být zcela striktní - i při ní by si člověk měl občas dopřát to, co mu nejvíc chybí - třeba čtvereček čokolády nebo kousek smaženého řízku. Pokud to neudělá, hrozí, že puzení nezvládne a pochoutkou, kterou postrádá, se nacpe k prasknutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků