Hlavní obsah
Člověk by měl mít na cvičení alespoň tři minuty denně. Někdy stačí jen 30 sekund. Foto: Profimedia.cz

Půl minuty sprintu denně působí preventivně proti cukrovce

Podle skotských odborníků je prevence diabetu typu 2, neboli na inzulínu nezávislé cukrovky velmi jednoduchá a levná. Stačí několikrát denně, byť na krátký čas trvající jen třicet sekund, sprintovat či s maximálním úsilím šlapat do pedálů. Podle odborníků z Edinburghu totiž takové intenzivní aerobní cvičení pomáhá tělu zpracovat krevní cukr a nakládat s ním úsporně.

Člověk by měl mít na cvičení alespoň tři minuty denně. Někdy stačí jen 30 sekund. Foto: Profimedia.cz
Půl minuty sprintu denně působí preventivně proti cukrovce

A stačí prý přitom opravdu jen velmi krátký úsek, během něhož zrychlí svalová činnost na maximum. Optimálně by měl člověk takový intenzivní pohyb mít denně alespoň tři minuty, přičemž stačí v několika úsecích dlouhých třicet sekund.

Profesor James Timmons z Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu sledoval ve svém pokusu šestnáct mužů se sedavým povoláním. Testoval u nich vliv intenzivního cvičení na metabolismus.

„Riziko vzniku kardiovaskulární choroby a diabetu typu dvě je podstatně sníženo pravidelnou fyzickou aktivitou. Naneštěstí má mnoho lidí pocit, že nemají prostě dost času naplnit potřebnou míru cvičení. My jsme zjistili, že stačí jen pár intenzivních svalových cvičení, každé pouze kolem třiceti sekund, a během dvou týdnů se výrazně zlepší metabolismus,“ tvrdí profesor Timmons.

Podle něj je takové cvičení velmi důležité u lidí majících sedavé povolání. Zvyšuje totiž výrazně účinnost inzulínu a citlivost tkání vůči němu a pomáhá udržet harmonickou hladinu cukru v krvi. Tím předchází vzniku diabetu typu 2, jedné z nejčastějších civilizačních chorob, jejíž léčba je přitom dost nákladná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků