Hlavní obsah
Nová protipovodňová hráz chrání před velkou vodou už téměř dva roky ve Vrbici. Dočkat by se měli i obyvatelé sousedního Pudlova. Foto: Lucie Balcarová

Propagace jídla vede k obezitě

Američtí vědci prokázali, že vůně a vzhled oblíbeného jídla aktivují části mozku, kvůli nimž se člověk začne domnívat, že se potřebuje najíst. Proces se podobá stavu, kdy narkoman zatouží po další dávce drogy.

Nová protipovodňová hráz chrání před velkou vodou už téměř dva roky ve Vrbici. Dočkat by se měli i obyvatelé sousedního Pudlova. Foto: Lucie Balcarová
Propagace jídla vede k obezitě

Tým vedený Gene-Jack Wang z newyorské Brookhaven National Laboratory podrobil výzkumu dvanáct osob v průměrném věku 28 let. Za pomoci tomografie vědci změřili biochemickou aktivitu jejich mozků nejprve v klidovém stavu a poté reakce na chuťové, zrakové a čichové podněty.

Zaznamenali, že při pouhém pohledu na chutnou stravu dochází ke zvýšení činnosti odpovídajících částí mozku, zejména spánkového laloku, o zhruba 24 procent.  

Lákají nedietní pokrmy

Nejpodnětnější přitom byla jídla, která jsou zároveň tučná, především šunka s vejci, sendviče, hamburgery, pizza, zmrzlina a sladkosti. "Zjištěné výsledky svědčí o obrovské nebezpečnosti permanentní stimulace mozku častými podněty, jež vzbuzují pocit hladu," uvedl Gene-Jack Wang.

Proto by se lidé se sklony k tloustnutí měli vyvarovat automatům, které nabízejí poživatiny, jichž si člověk může dopřát dle libosti. Dále by se měli vyhýbat přitažlivým výlohám potravinářských obchodů i kulinářským televizním pořadům, které lákají k neustálé konzumaci.

"Zvýšená citlivost mozku k obdobným podnětům a čím dál větší propagace pochutin jsou jednoznačně hlavní příčinou epidemie obezity," podotýkají autoři studie otištěné na stránkách časopisu NeuroImage.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků