Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Prevence rakoviny prsu zachránila mnohé životy

První rok celostátního programu prevence rakoviny prsu u žen přinesl výborné výsledky a jednoznačně se dá říci, že zachránil mnoha ženám život.

Foto: Pavel Čempěl
Prevence rakoviny prsu zachránila mnohé životy

"V roce 2003 se mamografického vyšetření zúčastnilo téměř 220 tisíc žen. U nich bylo zjištěno 997 případů rakoviny prsu a z toho v osmdesáti procentech šlo o takzvané stádium T1, tedy nejlehčí případy. Tyto jsou vyléčitelné," řekl ve středu docent Jan Daneš, přednosta radiodiagnostické kliniky první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Od září 2002 mají všechny ženy ve věku od 45 do 69 let jednou za dva roky pojišťovnou hrazenu prohlídku na akreditovaném mamografickém pracovišti. Těch je v České republice v současné době padesát pět.

Očekávaná vyšší počet vyšetření

"V loňském roce, za který výsledky ještě nemáme, bude počet vyšetřených žen zřejmě ještě vyšší a to je vynikající," podotknul Daneš. Zároveň se přimluvil za to, aby ženy byly na vyšetření zvány dopisem, jako je to běžné v severských zemích. V ČR je mamografické vyšetření zatím dobrovolné.

"Preventivní mamografické vyšetření může snížit úmrtnost žen na rakovinu prsu až o pětatřicet procent, zejména díky podchycení rakoviny ve dřívějším stádiu, a tím i včasnějšímu zahájení léčby," sdělil přední český onkolog, profesor Jan Žaloudík, děkan lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V současné době je v ČR každý rok nově diagnostikováno asi 5000 případů rakoviny prsu a 2000 žen na tuto nemoc zemře. Včasným záchytem by toto číslo mohlo být podstatně nižší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků