Hlavní obsah
Očkování rozdělilo odborníky na dva tábory Foto: Profimedia.cz

Přeočkování dětí proti TBC rozděluje lékaře

V České republice trvale klesá počet nemocných tuberkulózou. Jestliže v roce 2001 bylo hlášeno 1350 případů, v roce 2007 (poslední statistická čísla) to bylo 871 případů. A možná, že i to je jeden z důvodů, proč ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku podle níž se má zrušit povinné přeočkování dětí v 11 letech proti tuberkulóze.

Očkování rozdělilo odborníky na dva tábory Foto: Profimedia.cz
Přeočkování dětí proti TBC rozděluje lékaře

Zatímco imunologové, dětští lékaři, ale i lékaři, kteří se zabývají vakcinací obyvatel, jsou jednoznačně pro, plicní lékaři bijí na poplach: když se to udělá, je velké riziko, že stoupne počet dětí, které se turberkulózou nakazí. Vyhláška nyní čeká na podpis nové ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové. Zatím se neví, jak se rozhodne.

„Jestliže se v České republice trvale snižuje počet nakažených tuberkulózou a Světová zdravotnická organizace i Evropské centrum pro kontrolu nemocí doporučuje nepřeočkovávat děti v 11 letech, pak skutečně k tomu není důvod. Při svém rozhodnutí se opíráme i o stanoviska odborných společností,“ říká doktor Michael Vít, hlavní hygienik ČR.

Pneumologové ale varují a tvrdí, že tento krok by mohl mít pro Českou republiku dalekosáhlé následky. „Stát to chce udělat v situaci, kdy se naše země otvírá přílivu cizinců ze zemí s vysokým výskytem tuberkulózy, jako je Mongolsko, Vietnam, Ukrajina či Rumunsko, a proto se riziko nákazy zvyšuje,“ soudí primářka Pavla Nykodýmová z plicního oddělení v Říčanech u Prahy.

Pediatři: Riziko infekce je nízké

„Při přeočkování dětí v 11 letech proti TBC jsme zůstali v Evropě zcela osamoceni,“ říká dětská lékařka Hana Cabrnochová z Prahy. Podle ní se dlouhá léta ví, že současné používané vakcíny proti TBC zajišťují jen omezenou ochranu proti tuberkulóze.

„Mohou snížit výskyt těžkých komplikovaných případů pouze o 60 až 80 procent. Ochrana tedy není ani v tomto případě zdaleka dokonalá. Dokonce v mnoha státech bylo v posledních letech kvůli tomu i zrušeno celoplošné očkování u novorozenců.“

Lékařka také upozorňuje, že u novorozenců se často objevují nadměrné místní reakce při očkování, v podkoží se hromadí hnis, který je třeba injekční jehlou odsávat. Počet takových případů jde podle ní do stovek, ale podle údajů všech praktických lékařů komplikace má až deset procent očkovaných novorozenců. V mnoha státech už podle ní očkování novorozenců zrušili. ČR ale toto očkování novorozenců zachovává, i když doporučení světových organizací je neočkovat.

Je to ochrana dětí

Pneumologové však tvrdí, že výskyt tuberkulózy v ČR je tak nízký proto, že od počátku 50. let minulého století se důsledně očkují děti po narození a pak ještě v 11 letech, když se zjistí, že první očkování je neúčinné. Právě to vede k dobrému výsledku v ČR.

Nykodýmová vysvětluje, že v letech 1986–1993 se ve třech krajích, Středočeském, Jihočeském a Východočeském, upustilo od očkování po narození. Očkovaly se jen děti z rizikových skupin. „V kraji, kde se neočkovalo, se výskyt tuberkulózy zvýšil až šestkrát. Proto se obnovilo i povinné očkování v těchto krajích.“

Doktorka Cabrnochová ale tvrdí, že neočkovaných dětí bylo 200 tisíc a z tohoto počtu onemocnělo jen 48 dětí. „Riziko infekce tedy bylo velmi nízké a onemocnění se jen velmi vzácně objevilo do 11. roku života.“

Má svůj argument i vůči tomu, že příliv cizinců do ČR je vyšší, a riziko TBC tak stoupá. „Například v Rakousku, kde je počet takových rizikových skupin podstatně vyšší, bylo očkování zrušeno i u rizikových skupin.“ Jak spor o vyhlášku, která ruší přeočkování dětí proti tuberkulóze v 11 letech, dopadne, se rozhodne během příštích týdnů.

 

 Proč očkovat

 

foto: Právo/Archiv

MUDr. Pavla Nykodýmová, primářka, plicní oddělení Říčany:

Při zrušení přeočkování dětí v 11 letech proti TBC ministerstvo argumentuje doporučeními ze zahraničí. To pokulhává. Dnes jsou v EU vyspělé země, které systém povinného očkování v našem pojetí neznají a ponechávají očkování proti všem nakažlivým nemocem na rozhodnutí každého. Lidé jsou zvyklí se o své zdraví starat sami – a také to dělají včetně toho, že se nechají očkovat proti tuberkulóze.

 

Tato srovnání proto pokulhávají, neboť to není tak, že by se v těchto zemích proti TBC neočkovalo, ale ve většině z nich není možné s určitostí říci, kolik lidí se očkovat nechá. Jisté je, že není očkována, případně přeočkována drtivá většina populace, tak jako u nás, kde je přeočkováno 98,5 procenta populace. Jsem proti zrušení přeočkování v 11 letech a se mnou i další pneumologové. Vysoké riziko zvýšení TBC u dětí za takový krok rozhodně nestojí.

 

Proč neočkovat

foto: Právo/Archiv

MUDr. Hana Cabrnochová, odborná společnost praktických dětských lékařů:

Jsem proti přeočkování dětí do 11 let proti tuberkulóze. Je samozřejmě třeba počítat s tím, že po zrušení očkování se zvýší riziko výskytu případu TBC i u dětí. Pediatři budou muset na toto onemocnění více myslet a v případě prokázané infekce včas zasáhnout. Na jednu misku vah je tedy třeba vložit tisíce komplikací po očkování včetně těch velmi závažných a na druhou misku pak jistě o několik řádů nižší riziko plynoucí ze zrušeného očkování.

 

V zahraničí se už upustilo od očkování novorozenců i očkování dospívajících, a přesto se v těch zemích neobjevily u dětí žádné případy epidemie TBC ani vzestup onemocnění. Pediatři proto vítají, že nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o očkování již počítá se zrušením celoplošného přeočkování proti tuberkulóze v 11 letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků