Hlavní obsah

Porodů císařským řezem je v ČR zbytečně mnoho

Každý šestý porod na jižní Moravě vedou lékaři císařským řezem a každé páté miminko se narodí za přispění porodnické operace. Jen za posledních pět let se počet císařských řezů zvýšil o pětinu. Novinářům to řekl gynekolog a poradce pro jihomoravské zdravotnictví Vít Unzeitig. Podle jeho názoru však porodníci císařské řezy volí častěji, než by bylo pro ženy vhodné, a některé nemocnice v kraji proto nyní čeká audit.

Porodů císařským řezem je v ČR zbytečně mnoho

Unzeitig a jihomoravský radní odpovědný za zdravotnictví František Adamec navštíví v nejbližší době porodnická oddělení nemocnic v Kyjově a ve Znojmě. Podle Unzeitiga mají sice obě nemocnice v oboru výborné výsledky, ale ze statistik se zdá, že císařské řezy používají pravděpodobně i v případech, kdy by bylo vhodnější volit jiné zákroky, například použít kleště. 

Gynekolog uvedl příklady z Británie, kde lékaři volí císařský řez ještě častěji než Češi. Nevhodně ho používají například při komplikacích ve chvíli, když už hlavička dítěte vstoupila do porodních cest. Když pak chtějí novorozence vyjmout císařským řezem, musejí hlavičku vytáhnout zpět do dělohy a při tom mohou poškodit jak mozek miminka, tak dělohu ženy. 

Lékaři by měli usilovat o to, aby ženy rodily spontánně

V případě, že je císařský řez dopředu plánovaný, riziko komplikací je podle gynekologa minimální. Zákrok je vhodné volit například, když má žena srdeční obtíže, velmi špatně vidí, špatně dýchá, nebo když je miminko v děloze ve špatné poloze. Přesto je podle statistik u této operace nebezpečí komplikací šestkrát vyšší než u spontánního porodu. 

Příklon k císařským řezům je celosvětovým trendem. Na jedné straně k němu někdy vede přání rodiček, které se klasického porodu obávají. Nemocnice by takovým ženám podle Unzeitiga měly dát k dispozici psychologa, aby jim pomohl stres překonat. Na druhé straně bývá obava lékařů, aby je rodiče později neobviňovali z chyby při porodu. 

"Porodníci jsou pod obrovským tlakem. Známe případy z USA i Německa, kdy rodiče obvinili několik let po porodu péči porodníka, která podle nich zavinila, že děti neprospívají ve škole," uvedl Unzeitig. Přesto je podle něj povinností odborníků usilovat o to, aby ženy mohly pokud možno rodit spontánně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků