Hlavní obsah
K dosažení plochého bříška potřebuje každý svůj individuální plán. Foto: Profimedia.cz

Podle typu bříška lze určit optimální plán na zhubnutí

Toužíte po plochém bříšku a ne a ne toho dosáhnout? Pak pro vás máme několik rad a tipů od světoznámého osobního trenéra topmodelek Jamese Duigana. Podle něj existuje typologie oblastí břicha, díky kterým lze sestavit optimální a skutečně účinný plán na zhubnutí. Informoval o tom server Daily Mail.

K dosažení plochého bříška potřebuje každý svůj individuální plán. Foto: Profimedia.cz
Podle typu bříška lze určit optimální plán na zhubnutí

Pokud si tedy myslíte, že dosáhnete plochého bříška po každodenním cvičení sedů a lehů, pak jste na omylu. Tento způsob hubnutí vyhovuje pouze někomu.

 1. Typ - Náhradní pneumatika

Lidé s náhradní pneumatikou obvykle vedou sedavý způsob života a milují sladké. Během dne zkonzumují i velké množství rafinovaných sacharidů v přílohách či v dezertech. Obvykle u  nich tuk na bříšku doprovází i tuk uložený v oblasti stehen a boků.

Nicméně tento typ bříška se nejsnáze shazuje. Stačí správný pohyb a změnit jídelníček.

Plán hubnutí :

 • omezit alkohol - cukr z alkoholu zpomaluje spalování tuku a nadbytek tuku se pak usazuje přímo v oblasti pasu. A přitom stačí vypít jen pár sklenic třikrát až čtyřikrát týdně a člověk má na problému zaděláno.
 • dostatek pohybu - stačí jít na dlouhou procházku, zapomenout na výtahy, dělat výpady, dřepy či vyzkoušet jógu 
 • omezte sacharidy v jídelníčku 
 • vyvarujte se potravinám s nízkým obsahem tuků a tzv. dietních potravin - obvykle tyto potraviny obsahují příliš mnoho chemikálií, rafinovaného cukru, soli a konzervačních látek - všechny tyto špatné suroviny totiž slouží jako dochucovadla.
 • začněte den s vejci a uzeným lososem, nebo grilovaným kuřetem a zeleninou. Upřednostňujte všechny potraviny bohaté na bílkoviny. A nebojte se jíst dobré tuky, jež jsou obsaženy např. v avokádu, oříšcích či v tučných rybách. Tyto tuky totiž působí velmi pozitivně na spalování uloženého tuku v oblasti břicha. 

Tip: Nikdy nezapomínejte na to, že krása přímo souvisí s tím, jak se cítíte. Budete-li šťastní, hubnout budete snáze a naopak. Proto se v náročném dni klidně odměňte něčím dobrým, co milujete.

 2. Typ - Vystresované bříško

Vystresované bříško obvykle vlastní velmi úspěšní jedinci a perfekcionisté, kteří jsou i citlivější na problémy se zažíváním. Může je trápit syndrom dráždivého tračníku - nadýmání, plynatost ...

Za vše může stresový hormon kortizol, jež u těchto lidí povzbuzuje organismus a zároveň vede k ukládání tuku do oblasti břicha.

Plán hubnutí:

 • pravidelná strava - takto založení lidé velmi často vynechávají jídlo během dne, což je následně nutí přejídat se.
 • omezit kofein, jelikož kofein příliš zatěžuje funkci nadledvin
 • dostatek spánku - většina těchto žen velmi špatně spí, kvůli čemuž dochází k narušení tvorby leptinu - hormonu, který pomáhá regulovat chuť k jídlu a podporuje metabolismus. Díky tomu ženy více jí, jsou více unavené a uspokojují své tělo energetickými bombami. 
 • relaxační techniky - umět vypnout a zregenerovat organismus je pro tyto lidi nejdůležitější. Naopak  fitness a kardio cvičení těmto lidem může spíše ublížit, protože opět toto cvičení zvyšuje hladinu kortizolu.
 • hořčík - zařadit do jídelníčku hodně potravin bohatých na hořčík jako je tmavě zelená listová zelenina, para ořechy a semínka. Hořčík dokáže celkově organismus zklidnit včetně urovnat problémy se zažíváním.
 • na snížení hladiny kortizolu velmi dobře působí jóga, ale i heřmánkový čaj.

3. Typ: Přetížené bříško

Tento problém trápí obvykle fyzicky velmi vytížené ženy. Mohou mít fyzicky náročné zaměstnání, být na mateřské, ale i časté návštěvnice posiloven. Za ukládání tuku v těchto oblastech břicha totiž obvykle může přetížený organismus, a to ať už po fyzické stránce, tak věčných dietách.

Tahání těžkých předmětů či velmi vysoká zátěž u posilovacích strojů způsobují, že se přetěžují zádové svaly v oblasti beder, přičemž břišní svaly začnou vyčnívat.

Plán hubnutí:

 • cvičení bez zátěže - pokud při cvičení omezíte zátěž a naopak zvýšíte počet opakování bude to mít na hubnutí stejný efekt, jako když zvolíte těžší závaží a počet opakování zredukujete. Navíc se vám, ale nebudou přepínat svaly.
 • úprava jídelníčku - soustředit se na dostatečný přísun vlákniny. Listová zelenina, celozrnné obiloviny jsou tím nejlepším zdrojem přírodní vlákniny.
 • upřednostnit lehce stravitelné potraviny (zelenina a lehčí bílkoviny jako jsou ryby a kuřecí maso.
 • dostatek tekutin - pít hodně čisté, neperlivé vody

4. Typ - Maminkovské bříško

Tento problém se týká nejčastěji žen krátce po porodu či žen - maminek, které na sebe mají málo času a nedokáží se dostat zpět do formy.

Po porodu obvykle ženám klesá děloha, jelikož je mnohem těžší, než byla před těhotenstvím. Tento stav trvá nejméně 6 týdnů a je tedy nutné počkat s tvarováním bříška do konce šestinedělí.  Naprosto postačí pokud žena během tohoto období bude posilovat svaly pánevního dna.

Podle Jamese Duigana ženy nemusí s posilováním bříška pospíchat. Lepší je nechvátat a počkat alespoň 2 - 3 měsíce od porodu.

Plán hubnutí:

 • rybí tuk - pokud se chcete rychle vrátit do formy, pak nezapomínejte na rybí tuk, který urychluje spalování tuků a zároveň vypíná hormony, jež způsobují ukládání tuku. Podle Jamese je dobré začít s dávkováním tři 1,000 mg kapsle denně při jídle a postupně tuto dávku zvýšit na 5 kapslí denně.
 • dobré tuky - kromě rybího tuku, je dobré jíst hodně ořechů, oliv apod. Dobré tuky pomáhají spalovat tuky, ale i efektivnější vstřebávání vitaminů z jídla. Navíc velmi příznivě působí proti únavě, což maminky skutečně velmi ocení. 
 • šetrné cvičení pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky) - tyto cviky doslova vyrovnávají břicho zevnitř. Ženy by měly minimálně 5krát denně udělat 15 -20 těchto cviků. 
 • bez cviků jako jsou sedy a lehy - tyto cviky jsou pro maminky po porodu skutečně tou nejhorší variantou. Mnohem lepší je dýchání do břicha v kombinaci s Kegelovými cviky. 
 • strečink před spánkem - může obnovit hormony, jež podpoří spalování tuků při spánku. 

5. Typ - Nafouklé bříško

Nafouklé bříško trápí především ženy s problémy zažívacího ústrojí. Obvykle hned po ránu mívají bříško ploché, ale během dne se jim pěkně zakulatí. Nadýmání postihuje  velmi štíhlé ženy i obézní. Za problémy s bříškem však mohou nejčastěji potravinové alergie nebo pomalý pohyb střev způsobený špatným stravováním.

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že jim žádné potraviny nevadí, ve skutečnosti tomu může být naopak. Příznakem může být právě časté nadýmání a pravidelné problémy se zažíváním.

Plán hubnutí:

 • lidé jsou nejčastěji alergičtí na pšeniční lepek, alkohol, kvasnice, mléko či mléčné výrobky
 • lepek pak může za zduření střev a žaludku, které pak mohou vypadat větší než ve skutečnosti jsou. 
 • pokud si člověk není jist svou alergií, pak je dobré vynechání jednotlivých surovin na dobu min. 14 dní. A pokud jeho problémy ustoupí, pak je lepší zajít okamžitě k lékaři.
 • za zpomalení střev může obvykle špatný denní rytmus. Např. když člověk nesnídá a nebo naopak večeří příliš pozdě v noci. A nebo když jí příliš rychle a velmi málo pije.
 • nevyvážená střevní mikroflóra - pomoci tedy mohou i prebiotické a probiotické přípravky. Přírodními zdroji těchto složek může být polévka, zakysaná smetana, některé druhy ovoce a zeleniny, včetně zelí, česneku a cibule.
 • dýchání do břicha - je to nejlepší, co pro své bříško můžete udělat. Stačí nalézt si pár minut během rána či před obědem. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků