Hlavní obsah
Voda pomáhá vyrovnat pH v ústech. Foto: Profimedia.cz

Pět letních potravin, které prospějí zdraví a rozzáří úsměv

Udržte si přes léto skvělou formu, podpořte své zdraví a nebojte se při úsměvu ukázat zoubky. Dali jsme pro vás dohromady kombinaci potravin, které jsou ideální volbou na léto z hlediska zdraví a mohou být prospěšné i pro vaši ústní dutinu.

Voda pomáhá vyrovnat pH v ústech. Foto: Profimedia.cz
Pět letních potravin, které prospějí zdraví a rozzáří úsměv

1. Zázvor

Zázvor je jednou z nejcennějších přírodních léčivých látek a může se chlubit mimořádně širokým spektrem blahodárných účinků na lidský organismus.

„Zázvor má zahřívací schopnost, proto nachází využití zejména v zimních měsících, přesto si jej dovolím doporučit i v létě. Zázvor pozitivně ovlivňuje zažívání, což se může hodit v případě, že se chystáte na dovolenou all inclusive, kde hrozí přejídání. Pomáhá i při nevolnostech a zvracení – například při jízdě v autě, ale i během těhotenství,“ říká Věra Vojtěchová, zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy.

Jeho blahodárné účinky jsou známé i v souvislosti s ústní dutinou. „Hlavní účinná látka zázvoru je gingerol. Ten pozitivně působí na ústní dutinu a potlačuje bakterie způsobující zánět dásní, má imunostimulační účinky a urychluje hojící procesy,“ vysvětluje Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental.

2. Listová a syrová zelenina

Většina z nás nemá během léta chuť na těžké pokrmy, což hraje do karet naší postavě i zdravému chrupu. Listová zelenina je plná vitamínů a minerálních látek, přičemž má nízký obsah kalorií. Zároveň je to potravina, která je prospěšná pro naše zuby.

„Například kapusta a špenát jsou bohaté na vápník. Obsah kyseliny listové a vitamínu B je pro změnu vhodný pro léčbu onemocnění dásní,“ říká dentista Tomáš Machač.

Zelenou má i syrová zelenina, která pomáhá v boji s plakem, který se na chrupu usazuje. Při konzumaci se mechanicky stírá plak ze zubů. A protože je tato zelenina tvrdá (například mrkev) a člověk ji musí déle a důkladněji kousat, zvyšuje se produkce slin, což napomáhá nastolení zdravého prostředí v ústech.

„Podobný účinek má i žvýkačka. Dejte však přednost té bez přidaného cukru,“ doplňuje Zuzana Heiník Bělová.

3. Sezamový olej

Sezamový olej je skvělým pomocníkem při přípravě letních salátů. Dodá jim nejen skvělou chuť, ale má i řadu zdraví prospěšných vlastností. Podporuje krvetvorbu, má příznivé účinky na sliznici trávicího ústrojí, povzbuzuje paměť a dokonce je i přírodním antidepresivem.

„V ajurvédské medicíně se sezamový olej dokonce kloktá. Jde o metodu zvanou oil pulling a podle průzkumů tato metoda pomáhá v boji proti zánětům dásní způsobeným zubním kazem,“ upozorňuje terapeutka ajurvédy Blanka Novotná.

4. Voda

Pití čisté neperlivé vody je tím nejjednodušším a zároveň nejlepším způsobem, jak zůstat během dne správně hydratovaný. To ale není vše, co „obyčejná“ voda z kohoutku dokáže. „Pokud vypijete jednu až dvě sklenice vody před jídlem, můžete tím snížit svůj apetit,“ upozorňuje Vojtěchová.

Podle terapeutky Blanky Novotné bychom si vodu měli ideálně uvařit. „Snažte se pít teplou vodu, a to i v parném létě. Vařená voda má terapeuticko-léčivé účinky. V ajurvédě se nazývá ushnodaka. Další metodou je po uvaření přidat do vody ještě koření či čerstvé bylinky. Naopak chlazené nápoje ohrožují naši rovnováhu.“

Z hlediska zubů je pití čisté vody rovněž nejvhodnější. „Voda, na rozdíl od řady jiných nápojů, zuby nenarušuje ani nezabarvuje a pomáhá vyrovnat pH v ústech,“ vysvětluje Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky Splat.

5. Čaje

U pitného režimu ještě chvíli zůstaneme, protože kromě vody se v létě vyplatí pít i čaje. Zaženou žízeň mnohem lépe než chlazené sladké nápoje.

„Z pohledu ajurvédy doporučuji do pitného režimu zařadit různé druhy čajů, vhodné jsou zejména bylinné. Co se týká zeleného čaje, doporučuji jej pít pouze jedenkrát denně. Sice má antioxidační účinky, ale obsahuje kofein,“ radí Novotná.

V omezeném množství doporučuje pití zeleného a dokonce i černého čaje také Zuzana Heiník Bělová.

„Pravidelné pití čajů sice může lehce obarvit sklovinu, ale zároveň je jejich složení k zubům příznivé. Například obsahují sloučeniny polyfenoly, které pomáhají v ústech zpomalovat růst bakterií, obnovují přirozenou obranyschopnost úst a mají antioxidační efekt,“ dodává specialistka.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků