Hlavní obsah

Pálení žáhy trápí čtyřicet procent dospělých lidí

Zhruba čtyřicet procent dospělých lidí trápí občas nepříjemný pocit v horní části hrudníku, kterému se říká pálení žáhy. Způsobují ho žaludeční kyseliny, které se dostávají vinou nedokonalé funkce jícnového svěrače zpět do jícnu, a bývá nejčastějším příznakem refluxní choroby jícnu.

Pálení žáhy trápí čtyřicet procent dospělých lidí

S pálením žáhy se setkává až 80 procent těhotných žen, zejména v posledních měsících gravidity. Jejich obtíže jsou důsledkem změn hormonální hladiny a tlaku zvětšené dělohy na žaludek.

Pálení žáhy může trvat několik desítek minut až několik hodin a po jídle se obvykle zhoršuje. Mnoho lidí trápí v noci, protože poloha v leže návrat žaludeční kyseliny usnadňuje. Lze mu předcházet konzumací jídla v klidu, menšími porcemi, důkladným žvýkáním. Pomáhá také snížená konzumace kávy a alkoholu, nekouření a vyloučení vody obohacené oxidem uhličitým. 

Postižení mohou také popíjet speciální čaje nebo si zajít do lékárny pro nějaké pastilky. Nejznámější obsahují uhličitan vápenatý, který přebytečné kyseliny mění na vodu a další pro tělo neutrální látky. Ty se pak vyloučí přirozenou cestou, proto je mohou bez obav užívat i těhotné a kojící ženy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků