Hlavní obsah
K udělání si rychlotestu na HIV stačí pouhá kapka krve. Foto: Profimedia.cz

Minulý týden se na našem trhu objevily unikátní rychlotesty na zjištění viru HIV v krvi. Tuto novinku zejména uvítali sexuologové a lidé samotní, nicméně celá řada dalších odborníků před těmito rychlotesty varuje. Podle nich dokonce mohou napáchat víc škody než užitku.

K udělání si rychlotestu na HIV stačí pouhá kapka krve. Foto: Profimedia.cz
Odborníci varují před rychlotesty na HIV

Podle propagátorů si každý může udělat test v soukromí domova a do minuty
 z kapky krve zjistit, zda partner, se kterým se právě chystá k milostným hrátkám, je zdravý. Což je podle jiných odborníků velmi nebezpečný precedent a to především proto, že pozitivita HIV se v krvi člověka objevuje nejdříve tři týdny po nákaze, obvykle však tato doba trvá 2-3 měsíce.

"Rychlotest nepatří do rukou nezdravotníka," tvrdí poradkyně ministra a zakladatelka Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Marie Brůčková. Podle ní existuje ve světě celá řada rychlotestů, vždy ale záleží na tom, kdy si člověk test udělá. Výsledky jsou orientační, měl by následovat ověřovací test v referenční laboratoři. A navíc, pokud někdo opravdu je HIV pozitivní a laboratorní test to ukáže, následuje poradenství
a léčba.

Bez odborníků je i zjištění diagnózy nebezpečné

"Šokující zjištění bez psychologické podpory odborníka může člověka vést až k sebevraždě," varoval tajemník AIDS pomoc Miroslav Hlavatý, ředitel Domu
světla, kde nacházejí útočiště lidé s AIDS a kde se dělají anonymně testy zájemcům pod dohledem a s poradenstvím lékaře.

Pokud naopak test ukáže, že je člověk zdravý, a přitom je čerstvě nakažený, tedy i nejvíc infekční, což test v takzvaném "imunologickém okénku" neukáže, šíří infekci na další partnery, aniž to ví.

Test je evidován jako zdravotnický prostředek, nepotřebuje schválení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, stačí povolení ministerstva zdravotnictví. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň řekl, že právě s ohledem na možná rizika nařídilo ministerstvo doplnit příbalový leták o sdělení, že "se sadou by měli pracovat příslušným způsobem kvalifikovaní zdravotníci, měla by sloužit jako doplněk k informovanému posouzení zdravotního stavu". Není tedy prvotně určen k sebetestování.

Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse lékárníci nesmějí otevírat zapečetěná balení, a tak si příbalový leták nepřečtou. Na webu ho nenajdou, jak to jde u léků. I kdyby si kupující test v lékárně vybalil a leták přečetl, lékárník, i když je kvalifikovaným zdravotníkem, mu test udělat nesmí. Pracoval by totiž s krví, na což v lékárně nemá vybavení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků