Hlavní obsah

Obřízka by mohla zachránit milióny lidí před nákazou HIV

Masové rozšíření mužské obřízky v Africe by mohlo zachránit milióny lidí před smrtí na nemoc AIDS. Vyplývá to ze zprávy vypracované Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Obřízka by mohla zachránit milióny lidí před nákazou HIV

Vědci pracovali s daty získanými na základě pozorování, jež ukázala, že u obřezaných mužů bylo riziko nákazy virem HIV výrazně nižší. Kdyby v příštích deseti letech obřízku podstoupila celá mužská populace na světě, pak by se podle nich podařilo před nákazou zachránit přibližně dva milióny lidí a před smrtí 300 000 lidí.  

Důvod proč tento drobný chirurgický zákrok nebezpečí infekce snižuje, je dle lékařů v předkožce, jelikož je tvořena buňkami, které jsou velice náchylné k nákaze. Virus rovněž lépe přežívá v teplém a vlhkém prostředí, které je právě za předkožkou. Takže kdyby bylo více mužů obřezaných, méně by se jich nakazilo a tím pádem by nedošlo ani k přenosu infekce na jejich partnerky.

Několik studií ukázalo, že mezi obřezanými muži je nižší míra výskytu nákazy virem HIV. To bylo nejmarkantnější v některých částech Afriky, kde vědci porovnali míru výskytu viru HIV u vedle sebe žijících skupin obřezaných a neobřezaných mužů.

V částech Afriky, kde je mužská obřízka běžnou záležitostí, se HIV vyskytuje jen v menší míře

Tým pod vedením Bertranda Auverta z francouzského výzkumného ústavu Inserm v loňském roce zjistil, že obřezaní muži na jihu Afriky byli o 65 procent méně náchylní k nákaze smrtícím virem HIV. Tato skupina vědců poté provedla teoretickou analýzu, co by se stalo, kdyby všichni muži v Africe byli obřezáni.

Ve zprávě, kterou zveřejnili v časopisu Public Library of Science Medicine, uvádějí, že v západní Africe, kde je mužská obřízka běžnou záležitostí, se HIV vyskytuje jen v nízké míře. Na jihu kontinentu je tomu naopak. Podle jejich závěrů by obřízka mohla v subsaharské Africe v příštích třech letech zachránit téměř šest miliónů lidí před infekcí a třem miliónům lidí život. Domnívají se, že obřízka všech mužů na světě by snížila současný počet infikovaných o 37 procent.

Obřízka však není 100 % ochranou před AIDS

Francouzští vědci zároveň varují před přehnanými nadějemi, které by jejich výzkum mohl vzbudit u řady lidí: "Mužská obřízka sama o sobě problém nekontrolovatelného šíření epidemie AIDS v Africe nevyřeší. I obřezaní muži se mohou nakazit, ačkoliv je u nich riziko daleko nižší."

Virem HIV, jenž způsobuje nemoc AIDS, je nakaženo 40 miliónů lidí, 25 miliónů nemoci již podlehlo. Nejvíce lidí trpí touto chorobou v subsaharské Africe.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků